Metropole göç ve uyum İstanbul'da Erzincan -Kuruçay'lılar
Immigration to the metropolis and process of adaptation -the Erzincan Kuruçay people in İstanbul-
- Tez No: 135329
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
oz Çalışmamız, üç ana bölümden meydana gelmiştir. İlk bölümde“sosyal yapı”ve unsurlarının teorik bir analizi ile birlikte kent ve kentlileşme ve göçün üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise, sosyal değişme ve kültürel değişme üzerinde teorik bir analiz yapılmıştır. Üçüncü bölümde, İstanbul'da meskun Erzincan- Kuruçay'lılardaki sosyal yapı ve değişmeler teorik çalışmalar dikkate alınarak saha çalışması ile belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında kullanılan anket soruları; hane reislerinin kendileri ve ailelerini, gelirlerini, mesleklerini, eğitimleri, tüketim normlarını, aile-içi ilişkilerini, serbest zaman faaliyetleri, dini inançları, tutum ve değerlerini aksettirecek şekilde hazırlanmıştır. Çalışmamız, İstanbul'a göç etmiş Erzincan-Kuruçay'lıların büyük kente uyum sürecini yaşadıklarını, geleneksel kültürel değerleri kısmen sürdürürken, kısmen metropole özgü değerleri benimsediklerini ortaya koymuştur. ABSTRACT This thesis consists of three main parts including theoretical and applying area search. An analysis has theoretically been done regarding the“social structure”, urbanization and immigration in the first section and in the second section, it has been endeavoured to the theoretical frame of social and cultural change. In the third section, by focusing on the area search, has been analysed the social structure and change of the Erzincan-Kuruçay's people who lived in İstanbul in order to from our study in a theoretical way. The questions in survey have been prepared through the way to reflect parents and families, their incomes, jobs, consumptions, the family relationship, education, religion, leisure time, attitude and values been evaluated. The study has led us to procure the result that the Erzincan-Kuruçay's people who immigrated to İstanbul live the process of adaptation. We found out that, when they are living traditional cultural values at that time they are adopt metropolitan values. m
Özet (Çeviri)