Akılllı kentlerde sürdürülebilir su yönetimi ve İstanbul'a yaklaşım
Sustainable water management in smart cities and approach to Istanbul
- Tez No: 924625
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN KONUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehircilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Günümüzde Dünya'da ve ülkemizde, özellikle kentlere hızlı göç ve nüfus artışı olmaktadır. Sanayileşmeyle beraber hızla artan üretim ve tüketim döngüsü sonucu oluşan karbon emisyonu ile küresel ısınma artarak devam etmektedir. Küresel ısınma ve artan nüfusla birlikte doğal kaynaklar azalarak ve kirlenerek ekolojik denge bozulmaktadır. Bunun sonucu olarak kentlerde çok yönlü sorunlar, tehtidler yaşanmaktadır. Bu durum gelecek kuşakların yaşantısı için ciddi bir tehlike oluşturmaktadır. Özellikle son yıllarda yerel yöneticiler ve bir çok bilim dalından uzmanlar sürdürülebilir kentsel gelişme ve yönetim uygulamaları üzerinde çalışmalar yaparak çözümler bulmaya çalışmaktadırlar. Küresel ısınmanın sonucu oluşan doğal felaketler, büyük şoklar ve stresler karşısında kentsel yaşamın devam edebilmesi, akıllı kent teknolojileri ve uygulamalarının entegre edilerek kentsel dayanıklılığın arttırılarak, yeni koşullara uyum sağlamaları ile sürdürülebilirliği mümkün olabilecektir. Dünya'da gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde çok sayıda kent, karbon ayak izini azaltarak başta su olmak üzere kısıtlı kaynakları etkin kullanmaya çevrenin korunarak sürdürülebilirliğini sağlayabilmek için IoT, veri analitiği, yapay zeka, sensörler vb teknolojik uygulamalarla akıllı kent kimliğine kavuşmaya çalışmaktadırlar. Akıllı kentler, teknolojinin sunduğu olanaklar ile bu sorunlara çözüm üretmeye yönelik önemli bir potansiyel taşımaktadır. Bu tez çalışmasında; Kentsel sistemler ve hizmetlerinin devamlılığını sağlayan sürdürülebilirlik yaklaşımları ve kentsel dayanıklılık boyutları üzerinden yaşamı etkileyen en önemli streslerden biri olan su kıtlığı ve bu sorunla karşı karşıya bulunan İstanbul'a sürdürülebilirlik bağlamında bir yaklaşım yapılmıştır. Sürdürülebilir su yönetimi, günümüz kentlerinin en kritik sorunlarından biridir. Öncelikle dünyadaki akıllı kent örneklerinden su ile ilgili akıllı yönetim uygulamaları değerlendirilmiştir. Su sorunu ve sürdürülebilir su yönetiminin tanımı yapılmış, su stresinin hafifletilebilmesi için alternatif çözümlerden olan, yerele özgü su kaynakları ile ilgili uygulamalardan su hasadı olanakları incelenmiştir. İstanbul, büyük bir metropol olarak hızla artan nüfusu, su kaynaklarının sınırlılığı ve altyapı yetersizlikleri ile ciddi bir su sorunu yaşamaktadır. Bu bağlamda, akıllı su yönetimi sistemlerinin İstanbul'a entegre edilmesi, şehrin su sorunlarını çözme noktasında önemli bir adım olabileceğinden İstanbul'un su kaynakları, teknik veriler ve akıllı su yönetimi uygulamaları sürdürülebilir bir bakış açısıyla irdelenmiştir. İstanbul'un akıllı su yönetimi alternatiflerinden biri olan yağmur suyu hasadına yönelik yapılan alan çalışması iki ölçekte ele alınmıştır. Mikro ölçekteki Güzel Sanatlar Sitesi'nden elde edilen veriler ile makro ölçekteki Pendik ilçesi Yenişehir-Harmandere mahallelerinin kesiştiği 1000 mt dairesel yarıçaplı kent parçasına yönelik elde edilen veriler üzerinden çalışma yapılmıştır. Toplam gri su ve yeşil alan sulama suyu ihtiyacının Mikro ölçekte 37,27, Makro ölçekte ise %42,95'sini karşılama oranlarına ulaşılmıştır. Çalışma alanı üzerindeki her iki ölçekte de çatı ve diğer yüzeylerden toplanan yağmur sularının binalarda gri su, temizlik ve yeşil alan sulama suyu olarak kullanılabilme potansiyelinin var olduğu ve bunun yağmur suyu hasadı ile mümkün olabileceğinin sağlaması yapılarak, İstanbul'daki en önemli kentsel risklerden biri olan su kıtlığının aşılmasında akıllı kent uygulamaları ile yerele özgü alternatif su kaynaklarından biri olan yağmur suyu hasadı ile desteklenebileceği ortaya konulmuştur. Sonuç olarak; Kent planlama disiplini açısından göz ardı edilen su kaynakları ve akıllı su yönetiminin sürdürülebilir dirençli kent yaşamının sağlanmasında dikkate alınması gereken önemli bir unsur olduğu görülmüştür. Bu tez çalışmasının yenilikçi, sürdürülebilir bir yaklaşımla kentsel yaşamın aksatılmadan devamlılığı sağlamak için yapılacak araştırmalara yön göstermesi ve bu alanda çalışacak herkese faydalı olmasını dilerim
Özet (Çeviri)
Today, there is rapid migration and population growth in the world and in our country, especially from rural areas to cities. Global warming continues to increase due to carbon emissions resulting from the rapidly increasing production and consumption cycle with industrialization. With global warming and increasing population, natural resources are decreasing and polluted, and the ecological balance is gradually deteriorating. As a result, multifaceted risks are experienced in cities. This situation poses a serious threat to the lives of future generations. Especially in recent years, local administrators and experts from many branches of science have been trying to find solutions to these problems by working on sustainable urban development and management practices. Urban resilience needs to be increased for the continuity of urban life due to natural disasters, major shocks and stresses caused by global warming. This will be possible if cities adapt to new conditions by managing themselves with smart city applications via a sustainable approach. Many cities in developed and developing countries around the world have focused on reducing their carbon footprint and using limited resources like water effectively. In order to protect and sustain the environment; it strives to achieve urban planning and smart city identity with digital applications In this thesis study; An approach has been made to Istanbul, which is facing water scarcity, one of the most important stresses affecting urban life, through sustainability approaches and urban resilience dimensions that ensure the continuity of urban systems and services. Firstly, water-related smart governance practices from smart city examples in the world were evaluated. Water problem and sustainable water management were defined and practices related to local water resources and water harvesting, which are alternative solutions to alleviate water stress were examined. Istanbul's water resources, technical data and smart water management practices were examined via a sustainable perspective. The field study on rainwater harvesting, one of Istanbul's smart water management alternatives, was discussed at two scales. The study was conducted on micro scale with the data obtained from Güzel Sanatlar Site and macro scale with the data obtained from 1000 m circular radius city area of Yenişehir-Harmandere neighborhoods of Pendik district intersected. It has been revealed that rainwater collected from roofs and other surfaces at both scale areas in the study has the potential to be used as gray water, cleaning and green area irrigation and this can be possible with rainwater harvesting. It has been revealed that water scarcity, one of the most important urban risks in Istanbul, can be supported by smart city applications and rainwater harvesting, one of the local alternative water resources. In conclusion; It has been seen that water resources and smart water governance, which are ignored in terms of urban planning discipline, are an important element to be taken into consideration in ensuring sustainable resilient urban life. I hope that this thesis will guide the research to be carried out to ensure the continuity of urban life with an innovative, sustainable approach and be useful to everyone who will work in this field..