Özel tüketim vergisi ve etkileri
Excise taxes and the irreffects
  1. Tez No: 135339
  2. Yazar: AYNUR KÖSE İVGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Avrupa Birliği 'ne girmeyi hedefleyen Türkiye'nin ekonomik alanda sağlayacağı uyumun yanı sıra, vergi mevzuatını da AB mevzuatıyla uyumlu hale getirmesi gerekmektedir. 1999 yılında ülkemizin ABye adaylığının kabulü ile ilişkilerimiz yeni bir boyut kazanmış, bu alandaki mevzuatımızın Birlik düzeyinde uygulanan mevzuata uyumlaştırma gereği ortaya çıkmıştır. Bu gerekliliğin sonucu olarak, 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu çıkarılmıştır. ÖTV Kanunu ile belirli bir mal grubu kapsama alınarak bir yandan söz konusu malların vergilendirilmesine ilişkin oldukça karmaşık hale gelen mevcut yapının basitleştirilmesi sağlanmış diğer yandan da basitleşen sistem yardımıyla yükümlülerin vergiye gönüllü uyumlarına katkı sağlanması hedeflenmiştir. Besides the aggreement in the economical area Turkey; whose aim is to join European Union; will gain, it also has to find an aggreement between the subjects of taxes and the European Union (EU). With the acceptance of Turkey's being a candidate for the EU in 1999, the relationship of both sides has gained a new perspective, and the need of harmony between our subject in this area and the matter at the Union level has arised. As a result of this need, the law of“excise duty”with number 4760 was made. With; the excise duty law, a definite portion of properties was covered and simplifying the present structure of taxing the related properties could be possible. Also, with the help of the simplified system, it was aimed that the orientation of taxpayers to paying their taxes voluntarily would be achieved. m
Özet (Çeviri)