Dağıtım kanallarında iletişim
Communication in distribution channels
- Tez No: 135341
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM ARIKBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZ (ABSTRACT) Dağıtım kanallarının fonksiyonları ve çeşitleri günümüze kadar değişerek daha karmaşık bir yapı haline gelmiştir. Bir ürünün üretiminden tüketiciye ulaşmasına bakıldığında; ekip çalışmasının varlığı kendini hissettirmektedir. Bu da üyelerin ortak amaç doğrultusunda birlikte hareket ettiği kanal bütünleşmesini gerekli kılmaktadır. Dağıtım kanalını oluşturmak için; müşterilerin tercihleri belirlenmeli, kanal alternatifleri tanınmalı, kullanılan kanallar değerlendirilmeli ve son olarak kanal üyeleri seçilmelidir. Kanal üyeleri değişik çeşitlerdeki ürünler için; yaygın veya yoğun, seçimli veya selektif, özel veya tekelci dağıtım stratejilerinden en uygun olan stratejiyi kullanmalıdırlar Dağıtım kanallarında iletişim; ürünün gelişiminde, doğru yerde, doğru zamanda, doğru miktarda olmasında, yapılacak aktivitelerin net olarak anlaşılarak belirsizliklerin ortadan kalkmasında, katılımcı karar almayı kolaylaştırmada, çatışmaları önlemede ve programlan koordine etmede önemli bir rol oynamaktadır. Dağıtım kanalları için oluşturulan model; kanal şartlarını, iletişim stratejilerini belirleyen faktörleri ve kanal çıktılarını içermektedir. Amaç, doğru kullanılan stratejilerle yüksek kanal çıktılarının elde edilmesidir. Dağıtım kanallarında iletişim teorik olarak incelendikten sonra, dağıtım kanalı üyesi olan Booker Cash & Carry 'nin faaliyetleri, müşterileri ile olan ilişkileri ve iletişimi uygulama konusu olarak seçilmiştir.Uygulama konusu olarak Booker Cash & Carry'nin seçilmesinin en önemli sebebi, Türkiye pazarında yeni bir sistemi incelemenin çekiciliği ve konunun pratik olarak incelenmesinin yarar sağlayacağı düşüncesidir.Araştırmada dağıtım kanallları için iletişim modelinde bulunan unsurlar incelenerek, yüksek iletişim sıklığı, daha fazla çift yönlü iletişim, daha fazla direkt olmayan iletişim ve daha fazla informal yöntemler kullanan Booker için hipoteze göre en uygun strateji ortak stratejidir. Booker bu stratejiyi kullanarak yüksek kanal çıktı seviyelerine ulaşabilir. 111
Özet (Çeviri)
Distribution channels and their varieties come up to date by changing in a complicated way. During the product's life cycle, from manufacturer to the end user, you can feel the teamwork. Channel unification is a must for the purpose of the trader's common target. In order to set up distribution channel, customer preferences and needs should be identified, alternative channels should be known, channels that are used should be evaluated, lastly channel members should be choosen. For different types of products, channel members must use either mass or concentrated; either selective or monopoly distribution strategies which are appropriate. Communication in distribution channels plays an important role in product development, in being at the right place, at the right time, at the right volume; in being understood clearly the activities that are done; in easy decision making cooperatively, in preventing conflicts and in coordinating the programs. The model that are used for distribution channels consists of channel conditions, factors of communication strategies and channel output. The purpose is to reach high channel outputs by using right strategies. After the communication in distribution channels had been studied teoretically, one of the distribution channel member which is Booker Cash&Carry's operations, relations with their customers and their communication was choosen as a core subject for the practical study. The reason why Booker Cash&Carry is choosen for the study is the possible attraction of the new alternative distribution system in Turkish market and is the practical use of focusing on the subject. In the research, elements of the communication model had been studied for the distribution channel, high communication frequency, much more dual-way communication, much more indirect communication, much more communication manners that are used by Booker is the best strategy is the common strategy according to the hypothesis. Booker can reach up to high output levels by using this strategy. IV