Gümrüklerde çalışanların sosyo-kültürel nitelikleri ve gümrüklerin tanıtımdaki rolü
Socio-culturel attributes custom workers and their role of custom presentation
- Tez No: 135342
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN BALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı Sosyal Değişme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
oz Türkiye'nin olumsuz imajı; uluslararası ekonomik, turistik ve politik ilişkileri zedelemektedir. Turist pek çok seyahat seçeneği arasında nereye gideceğine karar verirken, tüketici, alacağı ürünü seçerken, ithalâtçı, ihracatçı veya yatırımcı, iş ilişkisine karar verirken; zihnindeki ülke imajından etkilenir. Gitgide küreselleşen dünyada bu konuda ne yapılabilir? Bu olumsuz imaj değiştirilerek daha olumlu hale getirilebilir mi? Böyle bir imaj değişikliği yapabilmek,ülkemizi zihinlerdeki yerini değiştirebilmek için önce mevcut imajımızın çok iyi bilinmesi gerekir. Tanıtma, çağımızda her ülkenin milli menfaati ve milli prestiji açısından, faaliyet alanı içinde bulunmakta ve özellikle uluslararası ilişkilerin giderek yoğunlaştığı günümüzde önemini daha çok arttırmaktadır. Her çeşit siyasi,ekonomik ve kültürel menfaatlerin çatıştığı bir bölgede yer alan Türkiye, tanıtımına herkesten daha fazla önem vermelidir. Çünkü ilişkiler, her zaman olumlu yönde seyretmeyip,bir grubun veya ülkenin yıkıcı ve bölücü faaliyetleri neticesinde olumsuz hale gelebilmektedir. Türkiye'nin milli hedef ve menfaatlerini yurt dışında korumak ve tanıtmakla görevli dış temsilcilik ve kuruluşlardaki görevliler, ülkemize karşı sürdürülen,bu yoğun faaliyetleri karşılamakta fazla etkili olamamışlar ve beklenen neticeye ulaşılamamıştır. Bunun için hükümetlerce son yıllarda yurtdışında tanıtma ile ilgili lobicilik de dahil bazı yeni projeler uygulamaya konulmuş ve Türkiye lehine olumlu neticeler elde edilmiştir. Türkiye'de tanıtma politikasının tam olarak belirlenemediği ve ayrıca tanıtma ile ilgili kuruluşlar arasında koordinasyon bağının bulunmadığı görülmektedir. Bundan dolayı Türkiye'nin iyi tanınmadığı veya yanlış tanındığı yönünde kanaatlerin oluştuğunu görmekteyiz. Biz de bu araştırmamızda tanıtımın; Gümrük İdareleri'ni ilgilendiren kısmını tespite yöneldik.Her zaman ekonomik yönüyle ve medyada yer alan çeşitli operasyon adlarıyla gündeme gelen bu idarenin ülke tanıtımına katkısı nedir? Varsa hangi boyuttadır? Nelerin yerine getirilmesi halinde tanıtımımıza daha iyi katkıları olacaktır? gibi soruların cevabını aradık. ivGümrüklerimizin çeşitli fonksiyonlarım ve sosyo-kültürel niteliklerini çeşitli kaynaklardan edindiğimiz bilgilerden öğrenmeye çalıştık. Ekonomik, siyasi ve sosyal-kültürel konulardaki vazifelerini araştırarak eksik olan yönlerini ortaya koymaya gayret ettik. Bundan başka, gerekli altyapı çalışmalarının yerine getirilmesi halinde tanıtımda daha aktif rol oynayacağı kanaatine ulaştık. ABSTRACT Negative image of Turkey destroy our international economic, touristic and political relations. While tourists decide where to go for holiday in a lot of travel possibilities; while a consumer chooses product to buy; or while an importer and exporter decides to make their business relationships, they are effectad by the image of a country in their mind. In that case what can be done in global world? Can we change this negative image? But we must know our present image very well for change this image. International relationships densening in present days and presentation increases it's importance for national benefits and prestige of all countries for this reason. AH kinds of political, economic and cultural benefits clashing in area where Turkey located on. And Turkey must consider it's importance presentation than other countries. Because relations may not be good every time. It may be negative because of destructive and seperationist activities of a group or a country. Our foreign representatives and unions' staff, which assigned to protect and present our national missions and benefits, can not be effective to defend this dense activities against Turkey and can not be reach the expecting result. So goverments have started to apply new projects for presentation and had good results. Turkish occupation of presantation politic is not clear and moreover there is no coordination between presantation unions.Because of that we can see Turkey is not known well or it's know wrong. And we investigate presentation about customs in this investigation. Customs always be put on agenda with it's economic side and some operation names in press. But are they contribute in presentation? If they are, where are they in presentation of
Özet (Çeviri)
Gümrüklerimizin çeşitli fonksiyonlarım ve sosyo-kültürel niteliklerini çeşitli kaynaklardan edindiğimiz bilgilerden öğrenmeye çalıştık. Ekonomik, siyasi ve sosyal-kültürel konulardaki vazifelerini araştırarak eksik olan yönlerini ortaya koymaya gayret ettik. Bundan başka, gerekli altyapı çalışmalarının yerine getirilmesi halinde tanıtımda daha aktif rol oynayacağı kanaatine ulaştık. ABSTRACT Negative image of Turkey destroy our international economic, touristic and political relations. While tourists decide where to go for holiday in a lot of travel possibilities; while a consumer chooses product to buy; or while an importer and exporter decides to make their business relationships, they are effectad by the image of a country in their mind. In that case what can be done in global world? Can we change this negative image? But we must know our present image very well for change this image. International relationships densening in present days and presentation increases it's importance for national benefits and prestige of all countries for this reason. AH kinds of political, economic and cultural benefits clashing in area where Turkey located on. And Turkey must consider it's importance presentation than other countries. Because relations may not be good every time. It may be negative because of destructive and seperationist activities of a group or a country. Our foreign representatives and unions' staff, which assigned to protect and present our national missions and benefits, can not be effective to defend this dense activities against Turkey and can not be reach the expecting result. So goverments have started to apply new projects for presentation and had good results. Turkish occupation of presantation politic is not clear and moreover there is no coordination between presantation unions.Because of that we can see Turkey is not known well or it's know wrong. And we investigate presentation about customs in this investigation. Customs always be put on agenda with it's economic side and some operation names in press. But are they contribute in presentation? If they are, where are they in presentation ofcountry? How can they be more active? We look for some answers for these kinds of questions. We tried to find and learn diffirent functions and social-cultural attributes of our customs from some sources. We investigated to their duties in economic, political, social and cultural subjects and tried to show their weakness and deficiency. Except this, we finally decided that, if required works had done, customs can be more active in this subjects. VI