Dağıtım kanallarında bilgi teknolojilerinin kullanımının pazarlama etkinliği açısından araştırılması
In channel of distribution, searching the using of information technologies in the angle of marketing efficiency.
  1. Tez No: 226565
  2. Yazar: MUSTAFA TATLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MÜBERRA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Üretilen bir mal ya da hizmet tüketicinin istediği zamanda istediği yerde bulundurulduğu zaman, pazarlamanın etkin bir biçimde işleyişinden ve bu etkinliğin firmaya yansımasından söz edilebilir. Bunu sağlamak ise, etkin bir dağıtım ile mümkündür. Firmalar, etkin bir dağıtım sistemine sahiplerse, tüketici isteklerini zamanında ve istenilen yerde karşılayabilir ve rekabetçi gücünü sürdürebilir. Ancak özellikle iletişim ve ulaşımdaki hızlı değişimler ve gelişmeler, firmaların tüm faaliyetlerini etkilediği gibi, dağıtım sistemini de etkilemektedir. Bu etkilenme pazarlamanın diğer faaliyetlerinde de etkisini göstermektedir. Bundan dolayı pazarlama yöneticileri firmaların pazarlama etkinliğini artırmak için dağıtım kanalının değişen koşullar ve gelişmeler doğrultusunda yeniden yapılandırmak zorundadırlar. Özellikle günümüzde bilgi teknolojilerinin dağıtım sisteminde yer alması ve bilgi yönetiminden pazarlama etkinliğinden yararlanılması gerekir. Dağıtım sisteminde bilgi teknolojilerinin kullanımı ve bilgi yönetimi uygulamalarının, pazarlama ve dolayısıyla firma etkinliğini de artıracağı görüşü yaygındır. Böyle olmakla birlikte çoğu kurum veya kuruluş, gerek bilgi teknolojilerini kullanabilecek nitelikte nitelikli personel eksikliğinden, gerek yöneticilerin bilgi teknolojilerine yabancı oluşundan gerekse bunların değişimlere karşı dirençlerinden, bilgi yönetimine gereken önemi vermemektedirler. Oysaki bilgi teknolojilerinin kullanımı ve bilgi yönetimi, bilginin paylaşılmasını, katılımcılığı, şeffaflığı sağlayacağı gibi, verilerin hızlı biçimde değerlendirilmesini, gerçekleştirilen işlemlerin hızlı olduğu kadar kolay biçimde yapılmasını sağlar. Özellikle dağıtım kanallarında bilgi teknolojilerinin kullanımı, süreçleri kısaltır, müşteri ilişkilerini güçlendirir, stok yönetimine ve denetime etkinlik kazandırır. Tüketicilerden geri bildirim alınmasını kolaylaştırır ve geri bildirim sayısını artırır. Yapılan işlemlerde hata oranını minimize eder. Satış işlemlerine yardımcı olur, doğrudan başka pazarlara girilmesini mümkün kılar. Süreçleri kısaltıp bürokratik işlemleri azalttığından dolayı önemli ölçüde tasarruf sağlar, maliyetleri düşürür. Bu bağlamda, araştırmada, Antalya'da ecza depolarının dağıtım kanallarında bilgi teknolojileri kullanmaları ve kullandıkları bilgi teknolojilerinin dağıtım kanalına buna bağlı olarak da pazarlamaya etkisi araştırılmıştır. Ayrıca, dağıtım kanalının diğer ucunda yer alan eczanelerin, ecza depolarının dağıtım kanallarının etkinliği ve dağıtım kanallarında bilgi teknolojileri kullanmalarının ne gibi, etkisi olduğu da araştırma konusu yapılmıştır.Anahtar Kelimeler : Bilgi teknolojisi, Dağıtım Kanalı, Doğrudan dağıtım, Küreselleşme,Pazarlama etkinliği.
Özet (Çeviri)
It is mentioned that effective marketing and this affect to the company when a product or service is provided on time and and place according to customers? wish. It is possible to provide this with and effective distribution. If companies have an effective delivery system, they can meet consumers? wish on time and where they want. So, they can continue their competitive force. However, especially changes and developments in communication and transportation may effect their delivery system as well as their other activities. This affect can be seen in other activities of marketing. Because of this marketing managers should recreate their management to improve their companies? marketing affect for the changing and developing distribution canals. Especially today, information technologies should be used in delivery system and it should be used for managing information and marketing affect. It is a commen belief that the use of information technologies and application of management will improve marketing and company affect. In addition to this most of the foundations and companies do not give importance to information management because they do not have enough qualified staff who can use information technologies and managers are unfamiliar or they resist these innovations.Whereas, the use of information technologies and information management, provides sharing information, participation and transparency. It also provides evaluating the data distribution canals shorten the processes, strengthen consumer relations and make the stock management control effective. It makes easy to get feedback from consumers increases the number of feedback it minimizes mistakes in operations. It also helps to selling processes and makes possible to enter other markets directly. Because it shortens the processes and decreases bureaucracy, economizes the costs. To sum up, in this research, the use of information technologies in delivery system and their effect to the delivery canals and marketing of medicine distributors in Antalya has been researched. Also the affect of delivery canals of medicine distributors, the use of information technologies how effect the pharmacies the other side of the canal, has been researched.Keywords : Information technology, Distribution channel, Direct distribution, Globalization,Marketing efficiency.