Türk göçebeliği ve Trabzon yaylacılığı
Turkish nomadic life and Trabzon nomadic life in the mountains
  1. Tez No: 135343
  2. Yazar: AHMET BAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tezde Türk göçebeliğinin temel özellikleri ve diğer göçebeliklerden farkları araştırılmıştır. Türk göçebeliğinin tarihi binlerce yıllık kültür ve medeniyet tarihidir. Bu sebeple, günübirlik yaşayan diğer göçebe topluluklardan ayrılır. Trabzon yaylacılığını Trabzon'a getiren Kuman ve Çepnilerdir. Yaylacılığımız, bütün özellikleriyle Türk göçebeliğinin bir devamıdır. Yaylacılarımızın gelenek, örf ve adetlerini öğrenebilmek için orta yaş üzerindeki insanlarla görüştük. Günümüz yaylacılarının sosyo ekonomik ve kültürel durumlarını öğrenebilmek için üç yüz kişilik bir anket yaptık.
Özet (Çeviri)
We started this research by first trying to give some information about culture and social structure, and define some related basic terms and concepts. Subsequently, we tried to demonstrate the characteristics of Turkish nomadic life and its differences from other nomadic lives. In addition, we searched through the Turkish history established in Trabzon and learned that the nomadic life in Trabzon is based on Iskits, rather than Greeks, who also lived in the region before, and that Kumans and Çepnis are the origin of Turkish population in the region. Therefore, we can say that the nomadic life in Trabzon is based on Turkish nomadic culture. We examined the cultural properties of nomads in Trabzon; and tried to compare them with their counterparts in other regions of Turkey, and find out the similarities between them. In conclusion, we can claim that the nomadic life in Trabzon is based on Kuman and Çepni cultures. m