Türkiye'de devletin mali ve ekonomik birimlerinin yeniden yapılandırılması
The Restructuring of the financial and economic establishments of government in Turkey
- Tez No: 135344
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZETTİN ÖNDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
ÖZET Türkiye'de mali ve ekonomik birimlerin yeniden yapılandırılması; değerlendirme ve sonuç dahil beş bölüm halinde irdelenmiştir. Bu kapsamda, öncelikle devlet kavramı ele alınmış ve devletin rolü ve bu roldeki değişim kuramsal düzeyde düşünce akımlarının da yardımıyla değerlendirilmiştir. Günümüz algılaması ve yaklaşımları içinde devlet kurumlarının ve kuruluşlarının yeniden yapılanmaları gereği ortaya konulmuş; yeniden yapılandırma kavramı ele alınmış; reform, evrim, devrim, reorganizasyon kavramlarıyla benzerlik ve farklılıkları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın kuramsal ağırlıklı birinci bölümünün sonunda, yeniden yapılandırma konusunda örnek oluşturması için 1 3 gelişmiş batı ülkesindeki kamu kesimi yeniden yapılandırma uygulamaları kullanım ve değerlendirim kolaylığı bakımından tablolar halinde sunulmuştur. Tezin ikinci bölümünde, yeniden yapılandırmaya tabi tutulacak mali ve ekonomik devlet kurum ve kuruluşlarının varolan yasal düzenlemeler çerçevesinde işlevleri ve örgüt şemaları sunulmuştur. Türkiye'nin 18'inci yüzyıl sonundan bugüne kadar kamu kesimini yeniden yapılandırmak için verdiği çabalar ve bu kapsamda yapılan çalışmalar tezin üçüncü bölümünde ele alınmıştır. Tezin özgün bölümü olan dördüncü bölümde ise, Türkiye Cumhuriyeti Devleti 'nin mali ve ekonomik birimleri model olarak yeniden yapılandırılmıştır. Tezin beşinci ve son bölümünde ise, önceki bölümlerin ışığında yeniden yapılandırma, bu konuda yaşanan ve yaşanması olası sıkıntılar genel bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. ABSTRACT The restructuring of the financial and economic establishments in Turkey has been examined under five sections, including evaluation and results. Within this scope, primarily the concept of State has been examined and the role of the State and its evolvement have been evaluated at theoretical level in the light of the trends of thought. The need for the restructuring of the state enterprises and establishments have been emphasized within the scope of the present perceptions and approaches, the concept of restructuring has been discussed and compared with the concepts of reform, evolution, revolution, reorganization. At the end of the first section of the study, which is focused on the theoretical aspects the restructuring models implemented in the public sector of 13 developed Western countries have been presented in the form of tables to ease their use and evaluation. In the second part of the thesis, the functions and the organization charts of the financial and economic state enterprises and institutes to become subject to restructuring process have been presented within the scope of the existing legal regulations. The efforts exerted in Turkey to restructure the Turkish public sector from 1 8th century onwards until the end of the 20th century, has been examined in detail in the third section. In the fourth section, which contains the basic original argument of the thesis, restructuring model has been suggested for the financial and economic establishments of the State of Turkish Republic. In the fifth and final section of the thesis, the concept of restructuring, as well as the predicaments and dilemmas experienced during the process of restructuring, have been reviewed in the the light of the previous sections of the thesis. m
Özet (Çeviri)