Türk vergi sisteminde belge düzeninin hukuksal çerçevesi
Law dimensions of document system in Turkish tax system
  1. Tez No: 135349
  2. Yazar: MUSTAFA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
oz Çalışmamızda, Türk vergi sisteminde belge düzeninin hali hazırdaki durumunun sistematik bir şekilde saptanması yanında maddi gerçeğin belge düzenine yansımasında kayıtdışı ekonomi, suç oluşturan eylemler ve ekonomik hız nedeniyle ortaya çıkan sorunlar ve belge düzenine aykırılığın sonucu olarak uygulanacak yaptırımların belirlenmesi ve belge düzenine ilişkin olarak uygulamada ortaya çıkan sorunların tespiti ve çözüm önerilerinin belirtilmesi suretiyle belge düzeninin hukuksal çerçevesi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak, her ülkede olduğu gibi ülkemizde de belge düzeni ve denetlenmesi bir dizi yazılı kurala bağlanmıştır. Bu kuralların çeşitli nedenlerle gittikçe artmasının ve karmaşık yapı arzetmesinin yanında, uygulayıcıların işlerini zorlaştırdığı ve çeşitli uyuşmazlıklara neden olduğu da bir gerçektir. Öte yandan, yürürlükteki belge düzeni teknolojik gelişmelerle uyumlu hale getirilmelidir. Belge düzeninin yaygınlaşması ancak daha basit hale getirilmesi ve elektronik usulde belge düzeni esaslarının biran önce oluşturulması ve uygulamaya konulması kaçınılmazdır. ABSTRACT The new tax system will require a complete change of mentality. In a society plagued by inflation, wide-spread corruption and bad management of state institutions, cutting corner and making deals in a bid to avoid paying taxes has become a way of life for many people. Strict implementation is indeed crucial to the success of the new tax regime. The contents of this work which are being analyzed within the scope of the Turkish tax regime are the controversial issues about the tax bundles which form the tax system the management and auditing of tax, tax conflicts and legal tax system in Turkey. The tax reforms and their consequences are evaluated and alternative solution methods are being researched. in
Özet (Çeviri)