Türk Vergi sistemi ve vergi sistemimizin etkinlik açısından değerlendirilmesi
Turkish tax system and evaluation of the system in terms of efficicany and effectiveness
- Tez No: 191967
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYATİ ERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
TÜRK VERG S STEM ve VERG S STEM M Z N ETK NL K AÇISINDANDEĞERLEND R LMESENG N AYANÖZETVergiler ve vergi sistemi, kamu ekonomisi alanındaki temel konulardandır.Vergiler, devletin mali sistemini oluşturan kaynakların başında gelir. Bir ülkedehangi vergi politikalarının uygulanacağı kararı, o ülkenin mali idaresinin gücü veörgütlenme biçimi ile devletin gelişmişlik düzeyi tarafından belirlenir. Bu nedenle,bir ülkedeki vergi sisteminin adalet, basitlik, verimlilik ve etkinlik gibi çeşitliözelliklere sahip olması gerekir.Türk Vergi Sisteminde etkinliği azaltan pek çok uygulama mevcuttur.Bunların başında kayıt dışı faaliyette bulunma, belge düzeninin yerleşmemesi, vergiteşvikleri, muafiyet, istisna ve indirimlerin baskı ve çıkar gruplarının etkilerisonucu belirlenmesi, vergi muafiyet ve istisnalarının yaygın olması, muhasebehilelerinden yararlanarak vergi matrahının düşürülmesi, vergi cezalarının etkinolmaması ve mali af gibi unsurlar gelmektedir. Bu unsurlar, vergiden kaçınma veyavergi kaçakçılığı yoluyla vergi matrahında erozyona sebep olmakta ve toplanmasıöngörülen vergi hâsılatını aşındırmaktadır.Bu çalışmanın amacı, vergi teorisinden elde edilen temel sonuçlarıgöstermek, elde edilen bu sonuçları ve uluslararası kabul gören vergilemestandartlarını da dikkate alarak Türk Vergi Sisteminin etkinliğini tespit etmektir.Çalışmada bu unsurlar ayrıntılı bir şekilde belirtilerek, Türk Vergi SistemininEtkinliğini azaltan sebeplere yer verilmiş ve sonuç bölümünde vergi sistemimizinetkinliğini sağlamak için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
TURK SH TAX SYSTEM AND EVALUATIONOF THE SYSTEM IN TERMS OF EFFICICANY AND EFFECTIVENESSENG N AYANABSTRACT?Taxation and tax system? is one of the core subjects of the public economy.Taxes are the primary sources of the public fiscal system. Within a state, thedecision on which tax policy will be implemented is determined by the strength andorganisation structure of the fiscal administration and the development level of thestate. Hence, a state should embrace the principles of justice, simplicity, efficiencyand effectiveness in its structure all together.There are lots of practices in Turkish taxation system which reduces theefficieny of the sytem. Performing informal activities, lack of well establisheddocumentation usage, initiaiton of tax incentives and deductions under the influenceand pressures of interested parties, widespread application of tax incentives,reductions of tax base by using fraudulent accounting, inefficient tax penalties andfiscal foregiveness are the primary types of inefficient tax practices. These practicescreate an erosion on the tax base and reduces the amount of the tax in terms of taxevasion and tax avoidance.The core objectives of this study are to state the results of different taxpolicies and efficieny level of Turkish taxation system by taking into account thegenerally accepted international taxation standarts. By working on the above saidobjectives and areas, the reasons of tax inefficiency and suggestions for achievingefficiency of the Turkish taxation system are presented within the body and resultsof this study.