Vergi Usul Kanununda komisyonlar ve uygulamaları
  1. Tez No: 135356
  2. Yazar: ABDİL YAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA EKMEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
oz Vergi sistemimiz beyan esasına dayanmaktadır. Bu sistemde, yükümlü vergi matrahını kendisi beyan ederek vergilendirme sürecine katılmaktadır. Ancak vergi uygulamaları bakımından bazı durumlarda matrahın tespiti veya matrahın tespit edilmesini etkileyen ölçülerin takdiri, komisyonlar tarafından yapılmaktadır. Öte yandan, gerek vergi yönetimi gerekse yükümlüler bakımından, somut vergi ilişkisinden doğan uyuşmazlıkların yargı yoluna gitmeden yönetsel aşamada çözülmesinde de yine komisyonlar aktif rol üstlenmektedirler. Çalışmamızın amacı, Vergi Usul Kanunu'nda düzenlenen ve bu Kanunun verdiği yetkiye istinaden oluşturulan komisyonların yapısı, uygulamaları, uygulamalar sonucu ortaya çıkan sorunlar, bu sorunların nasıl giderilebileceği ve komisyonların nasıl etkin bir yapıya kavuşturulabileceğidir. Araştırmamızda, VUK.nda düzenlenen ve bu kanunun verdiği yetkiye istinaden oluşturulan komisyonların uygulamalarının hangi yönde olması gerektiği, kanuni düzenlemelere ve Danıştay kararlarına da yer verilmek suretiyle açıklanmaya çalışılmıştır. V.U.K.nda düzenlenen ve bu kanunun verdiği yetkiye istinaden oluşturulan komisyonlar kanunda kendilerine verilen yetkileri kullanarak yükümlülerin durumuna uygun takdirde bulunmak, kararlar vermek ve böylece“vergide eşitlik ve adalet”prensibinin gerçekleşmesini sağlamak durumundadırlar. Hukuk devletinin ve verginin yasallığı ilkesinin bir gereği olarak komisyonlarca yapılan her işlem dayanağını yasadan veya hukuki bir normdan alması gerekir. ABSTRACT Our tax sytem is based on declaration. Under this sytem, the taxpayer participates in taxing process by his own declaration of tax assessment. However, when we look into tax practices, determination of tax assessment or the criterion, which determines the tax assessment, are depend on the decisions of commissions. On the other hand, the commissions have an active role in solving the conflicts, which arise from concrete tax relations between taxpayer and tax administration so that the conflicts would not go to judgmet. Ill
Özet (Çeviri)
oz Vergi sistemimiz beyan esasına dayanmaktadır. Bu sistemde, yükümlü vergi matrahını kendisi beyan ederek vergilendirme sürecine katılmaktadır. Ancak vergi uygulamaları bakımından bazı durumlarda matrahın tespiti veya matrahın tespit edilmesini etkileyen ölçülerin takdiri, komisyonlar tarafından yapılmaktadır. Öte yandan, gerek vergi yönetimi gerekse yükümlüler bakımından, somut vergi ilişkisinden doğan uyuşmazlıkların yargı yoluna gitmeden yönetsel aşamada çözülmesinde de yine komisyonlar aktif rol üstlenmektedirler. Çalışmamızın amacı, Vergi Usul Kanunu'nda düzenlenen ve bu Kanunun verdiği yetkiye istinaden oluşturulan komisyonların yapısı, uygulamaları, uygulamalar sonucu ortaya çıkan sorunlar, bu sorunların nasıl giderilebileceği ve komisyonların nasıl etkin bir yapıya kavuşturulabileceğidir. Araştırmamızda, VUK.nda düzenlenen ve bu kanunun verdiği yetkiye istinaden oluşturulan komisyonların uygulamalarının hangi yönde olması gerektiği, kanuni düzenlemelere ve Danıştay kararlarına da yer verilmek suretiyle açıklanmaya çalışılmıştır. V.U.K.nda düzenlenen ve bu kanunun verdiği yetkiye istinaden oluşturulan komisyonlar kanunda kendilerine verilen yetkileri kullanarak yükümlülerin durumuna uygun takdirde bulunmak, kararlar vermek ve böylece“vergide eşitlik ve adalet”prensibinin gerçekleşmesini sağlamak durumundadırlar. Hukuk devletinin ve verginin yasallığı ilkesinin bir gereği olarak komisyonlarca yapılan her işlem dayanağını yasadan veya hukuki bir normdan alması gerekir. ABSTRACT Our tax sytem is based on declaration. Under this sytem, the taxpayer participates in taxing process by his own declaration of tax assessment. However, when we look into tax practices, determination of tax assessment or the criterion, which determines the tax assessment, are depend on the decisions of commissions. On the other hand, the commissions have an active role in solving the conflicts, which arise from concrete tax relations between taxpayer and tax administration so that the conflicts would not go to judgmet. IllOur aim this work is to study on the commissions, which constituted and authorized under our tax sytem law. Particularly to investigate their constitution practice, problems arises depending on the practices and to find answers on how these problems could be solved and how these commissions could be constituted in an effective way. In this paper, In the light of Danıştay decisions and other lawful arrangements, I clarified the commissions which have been constituted, under our Tax Sytem Law and I explained the required arrangements in order to make better their practices. The commissions, which constituted and authorized under our Tax Sytem Law, have to use the authority given by law in order to make decisions which fit to the conditions of the taxpayer so that they can realize“eguality and justice in the tax”principle. Each operation realized by the commissions, which are in accordance with the principles of legality of tax and law state must be based on either a law or legal norm.