İş etiği kavramı, ileri bir iş etiği uygulaması olarak işletme taahhütnameleri ve bir araştırma
The Concept of business ethics, ethical codes as tools of business ethics and a releated research
- Tez No: 135357
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Oz Bu çalışmada, iş ve etik kavramlarının birbirinden ayrı düşünülemeyeceği görüşünden yola çıkılarak, öncelikle bu kavramların tanımları ve ilgili temel görüşler ele alınmıştır. Bunu takiben işletmelerin faaliyetleri kapsamında amaç ve sorumluluklarına netlik kazandırılmaya çalışılmıştır. İşletmelerin sorumluluklarını etiğe uygun olarak gerçekleştirmeleri amacıyla kullanılacak araçlardan, işletmelerin çalışma prensiplerini, şirket misyonlarını, çalışanlarından beklentilerini dile getirdikleri yazılı belgelerin,“işletme taahhütnamelerinin, etik olgusu içersindeki yerleri, görevleri, oluşumları ve teknik özellikleri incelenmiştir. Bu tür belgelerin, etik bir ortam yaratmadaki katkısı ve etkisi konusunda dünyadaki görüşlerin ve deneyimlerin yanı sıra, ülkemizdeki durum ve deneyimlere yer verilmiştir. Ülkemizdeki yaklaşıma bir örnek oluşturması amacıyla, mesleğin konusu ve faaliyet alanı açısından etik değerlerin önemli olduğu Yeminli Mali Müşavirlik mesleği mensuplan arasında, birebir görüşme yoluyla bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Abstract As business life became the center of daily life of each and every member of the society, the idea of ”ethics“ and ”business“ began to come together more often. From this point of view, first the idea of ”ethics“ and ”business“ were viewed. Than the companies' roles and responsibilities within society which they operate in, were tried to be clarified and the tools that they use on this purpose which shows their missions, their working and ethical principles and their own expectations from their workers, namely ”the ethic codes" were taken into consideration The role of these codes on ethical dillemas of business life, their history, their impacts on corporate lifes and the way they are prepared are the other subjects of this study. As well as the impressions and experiences of countries with developed economies about the effects of these codes on creating an ethical business environment, the Turkish experience of ethical codes are the subject of following chapters. The research about the thoughts and experiences of Certified Public Accountants who work in Istanbul area, about ethic codes is the last chapter of this study. II
Özet (Çeviri)