Vergi usul kanununda emtia değerlemesi
Valuation of emtia in tax law
  1. Tez No: 207890
  2. Yazar: RANA KAPLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Vergi Usul Kanununun 258.maddesine göre degerleme, ?bir iktisadi kıymetin belli bir zamandaki degerinin tespit edilmesidir?. Emtia, bir isletmenin gerek üreterek gerek satın alarak satısa hazır bulundurdugu iktisadi kıymetlere denmektedir. Emtia degerlemesi Vergi Usul Kanunları hükümlerince maliyet bedeli ile yapılmaktadır. Maliyet bedeli, VUK' nun 262'inci maddesinde tanımlanmıstır. Bu maddeye göre maliyet bedelinin olusması için; iktisadi bir kıymet iktisap edilmeli veya degeri artırılmalıdır ve deger arttırmaya iliskin bir ödeme ve/veya gider olmalıdır. Yurtiçinde satın alınan emtianın maliyetine, satın alma maliyeti, malın isyerine getirilmesine kadar ödenen nakliye ve sigorta giderleri, alıs komisyonları, emtia tedariki ile ilgili finansman giderleri girmektedir. thal edilen emtianın maliyetine ise, yurt dısından alınan emtianın maliyetine ek olarak gümrük komisyonu, depo giderleri, emtianın yurtiçine kadar getirilmesine kadar yapılan nakliye, sigorta giderleri, ithalat teminatları için yapılan giderler yer alır. Emtianın isletme stoklarına girdigi tarihe kadar olusan kur farklarının ve faiz giderlerinin maliyete atılması zorunludur, daha sonra olusan kur farklarının malın maliyetine atılması ya da gider yazılmasının ihtiyari olması bu durumun isletme tarafından ilgili yıl vergi yükünün ayarlanabilmesine imkan vermektedir. Satın alınan emtiada olusan vade farklarında, mal satısına kadar dogan vade farkları malın maliyetine eklenir, mal satıldıktan sonra dogrudan gider kaydedilmelidir. mal edilen emtianın maliyetine ise, mamulün imal edilmesinde kullanılan hammadde veya ilk madde maliyeti, mamule isabet eden direkt ya da endirekt isçilik ve genel imal giderleri girmektedir. Ayrıca bunların dısında bir de degeri düsen mallar söz konusudur. Deger düsüklügü meydana gelen emtialar, yıl sonlarında degeri düsmemis mal gibi maliyet bedeli ile ya da Takdir Komisyonunun tespitine göre degerlenir.
Özet (Çeviri)
Valuation? is described as the ?determination of economical assets related with tax calculation? by the 258th article of Tax Law. Emtia is used for either manifactured or purchased economical assets to be sold. With respect to the Tax Law, emtia calculation is based on the cost. Tax Cost is described by Tax Law 262?nd article. As a result of this description, to get a cost, an economical asset must be produced or the its value must be increased and there should be a payment/expense related with this process. The cost of emtia purchased within the country includes: purchase, delivery and insurance costs, commissions and other procurement expenses. In addition to those imported emtia cost also includes customs commissions and import guarantee funds (expenses). Until the emtia is recorded on the stocks, currency differences and interests have to be recorded as costs. Because recording any subsequent currency difference as cost or expense is the consideration of the companies, it provides a flexibility for the tax amounts paid for the year. For the term differences of purchased emtia, all term differences are added to the cost of the product after the product was sold, they must be directly recorded as expenses. On the other hand, the cost of produced emtia includes: raw or initial material cost, worker?s pay, general production costs are included. In addition to those, decrease in the value of emtias as they are normal or evaluate them as the equivalents determined by the Evaluation Commissions.