Avrupa Birliği ve Türkiye'de işsizlik sigortası
Unemployment insurance in European Union and Turkey
  1. Tez No: 135358
  2. Yazar: KADİR ALPAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
oz İşsizlik sorunu, sadece azgelişmiş ülkelerin değil, gelişmiş ve endüstrileşmiş ülkelerin de en önemli sorununu oluşturmaktadır. Gelişen bilim ve teknolojinin getirdiği üretim yöntemlerinin yoğunlaştırdığı işsizlik, aynı zamanda sosyal bir risktir. Bu bakımdan toplumları yakından ilgilendiren bir konu haline gelmiştir. Ülkelerin çeşitli istihdam politikalarının yanısıra işsizlik sigortası uygulamaları ile toplumun sosyal refahının istikrarı temin edilmeye çalışılmıştır. Çalışmalar göstermiştir ki işsiz kalan insanların bir çoğu iş aramak amacıyla dahi uzun süreli harcama yap(a)mama eğilimindedir. Bu ise insanların iş bulma şanslarını düşürmekte, insanları daha bağımlı hale getirmektedir. Bu bakımdan ülkelerin sosyal güvenlik sistemleri, en azından kişilerin yeni iş aramalarında destek olmalı, kişinin kısa süreli de olsa gelir düzeyini belli seviyelerde tutmasını sağlamalıdır. Bu çalışmada sosyal güvenlik sisteminin bir parçası olan ve yaygın olarak gelişmiş ülkelerde uygulanan işsizlik sigortası sistemi incelenmiş, AB ülkelerinde ve ülkemizdeki uygulama biçimlerinden bahsedilmiştir. İşsizlik sigortası sistemi AB ülkelerinde 20. yüzyılın başlarından itibaren uygulanagelmiş olmasına rağmen ülkemizde ancak 21. yüzyıla girildiği dönemde kabul edilerek, 2002 yılında uygulamaya başlanmıştır. Ülkemizde 2000 yılı Haziran ayı itibariyle uygulamaya geçilmiş, ancak henüz 2002 yılı Mart ayı itibariyle işsizlik sigortası ödemeleri yapılmaya başlanmıştır. Bu bakımdan İşsizlik Sigorta Fonunda işçi ve işveren katkısı ve devlet payı ile beraber ciddi kaynak oluşmuştur. Gelecekte oluşabilecek muhtemel açıklara meydan vermemek için bu kaynağın akılcı yatırımlarda kullanılması gerekmektedir. Fonun amacı dışında kullanılması daha büyük sorunlara neden olacaktır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Unemployment is not only the problem of underdeveloped countries, but it also contstitudes a main problem of all developed and industrialised countries. Unemployment, that stems from production systems arising from the developments in science and technology, is also a social risk, hi this context, it has became a problem regarded all the societies closely. The stability of social welfare of the societies has been trying to ensure with the arrangements of unemployment insurance in addition with various employment policies of the countries. The studies show that most of the unemployed people have been in tendency not to expend with a long time even for seeking work. This leads to decrease the chance of the people in finding a job and become them more dependent. Therefore, social security system of the countries should support unemployed people at least in seeking a job and even in short term it provides that income level of the people should not decrese certain level. In this study, unemployment insurance system which is a part of social security system and commonly applied in developed countries has been investigated, applications in EU countries and our country have been stressed. Although in EU countries unemployment insurance system has been applied since the beginning of 20th century, in our country it has been in force only at the beginning of 21st century and in the year 2002 it has began to apply. In our country, the system has been applied as of June, 2000. However, the first unemployment insurance payments has been made as of the month of March, 2002. Thus, in Unemployment Insurance Fund considerable amount of source has been accumulated with the contributions of employees, employers and also the state. In order to prevent p ossible d efficiency i n t he fund, t his s ource m ust b e m anaged carefully. The use of the fund, other than its aim, will cause huge problems. IV