E-ticaret E-devlet ilişkisi ve Türkiye'de elektronik ticaret
- Tez No: 240471
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Globallesme çagında elektronik ticaret, firmalara zamandan, mekandan vepiyasaya giris kıtlamalarından ayrı olarak daha bagımsız bir sekilde mal ve hizmetlerinmaliyetlerinde müthis düsüsler getirme sansını dogurmustur. Bu çalısmanın ilkbölümünde e-ticaretin tanımı yapılarak önemi açıklanmıs ve e-ticaretin kategorileritartısılarak e-dönüsüm sürecinin asamaları açıklanmıstır. Genel olarak e-ticaret tümticari faaliyetler için degerler yaratır. Teknolojik degisiklikler küresellesmeninyogunlasmasıyla e-ticareti sürekli olarak gelisen ve ilerleyen bir konsept halinegetirmistir. Toplum yasamında inanılmaz degisimler yaratan bilgi ve iletisimteknolojileri temelinde gelisen ve oldukça yeni bir kavram olan e-devlet ve e-ticaret,iktisadi etkiler de dogurmaktadır. Bazı bireylerin bilgi teknolojilerine ulasmaları imkanıolmadıgı anlamına gelen dijital uçurum, bu iktisadi degisimler içerisinde sayılabilecekönemli bir unsurdur.E-devlet faaliyetleri devlet görevlerinin yerine getirilmesinde vetamamlanmasında önemli bir kavramdır. Tüm dünya için geçerli olan ve oldukça yenigelisen bu kavram, devletin vatandaslarına daha iyi hizmet sunabilmesi anlamına gelir.E-devlet faaliyetleri iyi yönetisimin unsurları arasında yer alan katılımcılık vedemokrasi ile birlikte devletin seffaflık kriteriyle hesap vermesi açısından oldukçaönemlidir. E-devlet kamu ve ekonomi yönetimi için evrimsel bir niteligi ifadeetmektedir. Kamusal faaliyetlerin internet aracılıgı ile daha iyi yönetilebilmesini saglar.Devletin birimleri, kendilerine ait web sitelerini açarak kendi faaliyetleri ile ilgili berrakve detaylı bilgiler verilmesini saglarlar.Bu çalısmada elektronik ticaret ve etkileri üzerinde durulmustur. Aynızamanda bu kavramın Türkiye ekonomisi açısından önemi, tüm dünya ekonomilerindenayrı olarak belirtilmistir. E-ticaret çok hızlı gelisen bir fenomen olarak dünya ticaretininparametrelerini degistirmekte ve dünyadaki ekonomik düsünce kalıplarını kırmaktadır.Bilgi teknolojilerindeki son gelismeler çok fazla sayıdaki ticari girisimlerin globalpiyasaya e-ticaret fırsatını kullanarak erisebileceklerini göstermistir. Çalısmanın sonbölümünde KOB_'lerde e-ticaret kullanımının önemine deginilmistir. Aynı zamanda tüm dünyada ve Türkiye'de KOB_'ler için e-ticaretin en önemli yönleri ortayakonulmustur. Son olarak devlet ve is dünyası iliskileri ve kamu özel sektör isbirligi ilee-ticaretin Türkiye'deki gelisim sürecindeki incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Electronic commerce in the globalization era, has brought chances for firmsto act more independently regardless of time, place and market entry restrictions,obtaining goods and services in a much more cheaper way and significant decreases incosts. In the first part of this study the definition and importance and the categories of ecommerceargued, challenges in the adoption process of e-commerce explained. Ecommercein general creates value for all activities commercial. Technologicaldevelopments made e-commerce developing and increasing concept over time with theemergence of globalization. Very new concepts of e-government and e-commerce areinfluenced by information and telecommunication technologies causing incediblechanges in the life of the society and creates economic outcomes. Digital divide couldbe named one of the major economic consequences meaning no way to reachinformational technologies for some individuals.E-government activities are important fenomenon for accomplishing andexecuting state duties. This is the newly evaluating concept whole the world meansserving its citizens beter. E-government activities related with the transparency ofgovernment which is one of the most important aspects of good governance requiresalso participation and democracy. E-government is one of the evolutionary phrasethrought the public and economic management. It makes easy the governing of publicworks by the internet. Government?s departments can open their web sites for givingclear and closer information about their functions.Electronic commerce and the effects of e-commerce are stated in this study.Also the effects of the concept for the Turkish Economy mentioned alike all other worldeconomies. E-commerce is a fastly growing phenomenon, which is absolutly reshapingthe parameters of the world tarde and world economic way of thinking. Recentdevelopments in information technologies showed that large number of enterprises cannow reach the global market place by using the opportunity of e-commerce. In the lastpart of the study, e- commerce in SMEs has been mentioned. Also in the world andTurkey, the most important issues about the e-commerce in SMEs was declared. Finaly the government and the business sector relations and collaboration and the ecommercedevelopment process in Turkey discussed.