Elektronik ticaret ve vergilendirilmesi
Electronic commerce and its taxation
  1. Tez No: 191284
  2. Yazar: YASEMEN KARADUMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Karaduman, Yasemen, Elektronik Ticaret ve Vergilendirilmesi, YüksekLisans Tezi, Danışman: Yrd. Doç. Dr. Orhan Çelik, 165 s.ÖZETBilişim teknolojilerinin gelişimi haberleşmeden alışverişe kadarhayatın her yönünü farklı şekillerde etkilemektedir. Özellikle internetteknolojilerinin gelişimi hem ödemelerin hem de iş süreçlerinin yaklaşıktamamının açık ağ bağlantıları üzerinden yapılmasını mümkün kılmaktave ticareti elektronik ortama taşımaktadır. Bu gelişmeler sonucundainternet yeni bir pazaryeri haline gelmekte ve ayrıca bilginin son ürünhaline gelerek yeni bir ekonomi yaratması tartışma konusu olmaktadır.Bir yandan ağırlıklı olarak işletmeden işletmeye (B2B) veya işletmedentüketiciye (B2C) yapılan işlemler dünya çapında hızla artarken, diğeryandan e-ticaretin önündeki yasal ve yapısal engellerin kaldırılmasınadair çalışmalar sürmektedir.Elektronik ticaretin vergilendirilmesi ise ekonomik ve tekniksorunları beraberinde getirmektedir. Ekonomik sorunlar arasında devletgelirleri, vergi adaleti ile ekonomik büyümeye etkileri sayılmaktadır.Teknik olarak ise mükellefiyetin, gelirin elde edildiği yerin, kaynak vevarış ilkesinin, vergiyi doğuran olayın, gelirlerin niteliğinin ve vergimatrahının e-ticaret işlemlerine nasıl uygulanacağının değerlendirilmesigerekmektedir. OECD başta olmak üzere uluslararası kuruluşlar ortakbir platform oluşturmak için bu alanda çalışmalar yapsa da, ülkelerintutum ve uygulamaları ise birbirlerinden farklılaşmaktadır. ncelemelerışığında elektronik ticaret açısından Türkiye'deki vergi düzenlemeleri ileişletmeler ve devletler için yarattığı fırsatlar ve tehditler tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Karaduman, Yasemen, Electronic Commerce and Its Taxation,Master?s Thesis, Advisor: Assist. Prof. Orhan Celik, 165 p.ABSTRACTDevelopments in telecommunication technologies are affectingvarious parts of daily life, from communication to shopping. Especiallythe development of internet technologies enables the users to completepayments and business processes entirely over electronic networksand thus creates electronic commerce. Accordingly, internet becomes anew marketplace, and as the information turns into an end product,emergence of a new economy becomes debatable. While, essentiallythe business to business (B2B) and the business to customer (B2C)transactions rapidly increase worldwide, attempts to remove legal andstructural barriers to development of e-commerce continues.Besides, taxation of electronic commerce creates economic andtechnical problems. Implications for government revenues, tax fairnessand economic growth illustrate economic aspects. Also, technicallyapplication of existing tax rules-like nexus, origin and destinationprinciples, characterisation of income, taxable event and taxableamount-to e-commerce transactions requires further consideration.Although international organisations, particularly the OECD, attempt tocreate a common platform for the taxation of e-commerce, attitudes andregulations of individual countries vary. In the light of above mentionedanalysis, tax laws in Turkey and their opportunities and threats forbusinesses and governments regarding the electronic commerce arediscussed.