Kredi kartı sahibi kişisel internet kullanıcılarının internet üzerinden alışveriş yapmama sebeplerinin tespiti (bir pilot araştırma)
Ascertaining the reasons why the credit card owner internet users do not shopping via internet (a pilot research)
- Tez No: 135373
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN OKYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
öz Bu çalışmada, tüketicilerin İnternet alışveriş sitelerinden alışveriş yapmama sebepleri araştırılmıştır. Araştırmanın teori bölümünde dünyada ve Türkiye'de internetin başlangıcı, İnternet üzerinden ticaret, güvenlik konulannda bilgiler verilmiştir. Daha sonra kredi kartı sahibi kişisel İnternet kullanıcılan arasından seçilen 200 tane İnternet üzerinden alışveriş yapmış, 200 tane de yapmamış olmak üzere toplam 400 örnek birimine, hazırladığımız anket uygulanmıştır. Araştırmada firmalar ile ilgili 5 tane, tüketiciler ile ilgili 5 tane ve tüketicilerin demografik özellikleri ile ilgili 5 tane olmak üzere toplam 15 tane değişkenimiz bulunmaktadır. Araştınlan 15 değişkenin 13 tanesinin İnternet üzerinden alışveriş yapıp yapmamayı etkilediği, 2 tanesinin ise etkilemediği bulunmuştur. En sonunda ise firmalara ve tüketicilere tavsiyelerde bulunulmuştur. ABSTRACT In this study, the reasons of not shopping on the Internet was researched. In the theory part of the research, some information about the beginning of the Internet in the world and Turkey, commerce via Internet and the security were given. 400 sample individuals who are credit card owner personal Internet users, 200 of them have shopped via Internet and another 200 of them have not, were investigated by our prepared survey. In this study there are 15 research variables. 5 of the are related with firms, 5 of them are related with consumer and 5 of them are related with consumers' demographical properties. 13 of the 15 variables which were researched are not independent of shopping or not shopping via Internet, 2 of them are independent. In the last part of the study, some advice was given to firms and consumers. in
Özet (Çeviri)