Bankacılık sektöründe ilişkiye dayalı pazarlama çerçevesinde özel bankacılık uygulaması, müşteri profili ve beklentileri üzerine bir pilot araştırma
A Pilot study on a private banking practice, its customer profile and their expectations within the framework of relationship marketing in banking industry
- Tez No: 135374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
öz Bankacılık Sektöründe İlişkiye Dayalı Pazarlama Çerçevesinde Özel Bankacılık Uygulaması, Müşteri Profili ve Beklentileri Üzerine Bir Pilot Araştırma Bu çalışmada, günümüzde giderek önem kazanan ve işlemsel pazarlamanın yerini almaya başlayan ilişkiye dayalı pazarlamanın Türkiye özel Bankacılığı'ndaki önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Kalitatif bir araştırma olan bu çalışmada, ulusal bir bankanın özel Bankacılık bölümünün 15 müşterisine, ilişkiye dayalı pazarlama kriterleriyle ilgili açık uçlu sorular yöneltilmiştir. Müşterilerden elde edilen veriler tasnif edilerek Türk Özel Bankacılık müşterilerinin ilişkiye dayalı pazarlama kriterleriyle ilgili davranış ve beklentileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, özel bankacılık müşterilerinin, ilişkiye dayalı pazarlama anlayışının temeli olan güven, gizlilik ile doğru ve sürekli bilgi aktarımına önem verdikleri sonucuna varılmıştır. ABSTRACT A Pilot Study on A Private Banking Practice, Its Customer Profile and Their Expectations within the Framework of Relationship Marketing in Banking Industry This study tries to emphasize the importance of relationship marketing in Turkish Private Banking as relationship marketing gradually replaces transactional marketing approach. In this qualitative study, 15 customers of private banking department of a national bank are directed several open-end questions on criteria of relationship marketing. The answers of the customers are tried to classified in order to form up information about the behaviour and expectations of Turkish Private Banking customers related to relationship marketing. As a result, it can be concluded that Turkish private banking customers gave primary importance to trust, secrecy and continuous flow of market knowledge which are the pillars of relationship marketing. IV
Özet (Çeviri)