Feminist tiyatro
Feminist theatre
  1. Tez No: 135379
  2. Yazar: ZEHRA HANDAN SALTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİKMEN GÜRÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
oz Bu çalışma ingiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nde sıkça karşılaşılan sanatsal bir ifade biçimi olarak Feminist Tiyatro'yu incelemiştir. Sözü edilen türün bu ülkelerde gelişim çizgisi, tarihçesi araştırılmış, karakteristiğini yansıtan oyunlardan belli başlıları incelenmiştir. Sonraki aşamada ise ülkemizde feminist hareketin gelişimi incelenmiş, ülkemizdeki kadın oyun yazarlarının kadın konulu oyunları incelenmiştir. Yapılan inceleme sonunda ülkemizde batıdaki gibi kurumsallaşmış ve yaygınlaşmış Feminist Tiyatrodan söz edilemeyeceği anlaşılmıştır. ABSTRACT This study is focused on“Feminist Theatre”as a widespread artistic form of expression, which has been practised mostly in Great Britain and the United States. In this study the causes and methods which made Feminist Theatre have been searched and certain plays which display the characteristics of it have been analysed. In the following chapters feminst movement in Turkey has been has been traced and the plays by Turkish women playwrights about women have been analysed according to Feminist discourse. The researches and analyses have proved that it does not seem proper to talk about an institutionalized and widespread Feminist Theatre in Turkey.
Özet (Çeviri)