Turizmde herşey dahil (All-ınclusive) tur satış uygulamalarının değerlendirilmesi
Appraisal of All-Inclusive tour sales applications in tourism
  1. Tez No: 135383
  2. Yazar: M.ONUR GÜLBAHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜZHET KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
öz insanlığın doğal yapısında bulunan ve sürekli gelişmesini sağlayan“merak etme”özelliği dolayısıyla, yeni yerler görme ve yeni şeyler öğrenme amacı, onları seyahat etmeye yönlendiren en önemli etmen olmuştur. Bu bağlamda dünyada yaşanan bilimsel ve teknik gelişmeler seyahat etmeyi kolaylaştırmıştır. Özellikle 19. yüzyılın ikinci yansından itibaren ulaşım ve konaklamanın geHşmesryle organize seyahatler de gelişmiştir. Talebe bağlı olarak, özellikle 1990'lı yılların başmda uygulamaya başlanan“herşey dahil”sistem genellikle deniz-güneş-kum özelliğine sahip ada ülkeleri için düşünülmüştür. Ancak hem turistler, hem de seyahati organize edenler açısından görülen avantajları sebebiyle başta Avrupa olmak üzere kıta ülkelerine hızla yayılmıştır. Ülkemizde ise çok eski bir geçmişe sahip olan seyahat etme anlayışı, ancak 19. yüzyıldan itibaren Avrupa' daki ve dünyadaki gelişmeleri takip etmeye başlayabilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nde Planlı dönemde uygulamaya konan tedbirlerle gelişme eğilimi gösteren turizm, 1980'lerde çıkartılan teşvik yasalarıyla da büyük bir atılım içine girmiştir. Bu dönemde kitle turizmine yönelik alt ve üst yapı çalışmaları hız kazanmıştır. 1997 yılından itibaren ise dünyadaki trende bağlı olarak büyük tur operatörlerinin de etkisiyle“herşey dahil”sistem ülkemizde uygulanmaya başlamıştır» Bu sistem, Akdeniz bölgesinde özellikle Antalya ve çevresinde yoğun olarak uygulanmaktadır. Gerek sistemin ilk uygulanmaya başladığı bölge olduğu için, gerekse“herşey dahil”sistemi uygulayan tesislerin yoğunluğu nedeniyle; tez kapsamında Antalya ve çevresi örnek bölge seçilerek“herşey dahil”sistem uygulamalarına ve etkilerine yönelik alan çalışması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Being a natural habit and one of the evolutionary elements of the mankind,“curiosity”directed people to travel by causing them want to see new places and learn new things. Therefore, scientific and technical developments made it easier to travel. By the second half of the 19 Century, as transportation and lodging developed, organized travel accelerated. The“all-inclusive”system, which was brought forward according to tourists' demands especially in the early 1990s, was being thought for the island countries that have sea-sând-sun peculiarities. However, as the advantages of the system was realised by both tourists and the organizers, it was spread all around the continental countries especially the European ones. In our country, the mass tourism began to develop especially after some investment encouraging regulations in 1980s. Both infrastructure and superstructure investments for tourism reached its peak point in the early 1990s. About the year 1997, the“all- inclusive”system began to be applied especially in the Antalya region and some Aegean resorts of Turkey. As the system is applied mostly in Antalya region today, the area research was made here to see the systems applications and effects on the hotels/holiday villages, tourists and the small-scale tradesmen. m