İran İslam Cumhuriyeti'nin ekonomik yapısı Türkiye-Iran ekonomik ilişkileri
Economical structure of islamic republic of Iran and Turkey Iran economical relations
  1. Tez No: 135384
  2. Yazar: MEHREBAN GHASEMİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
oz Günümüzde ekonomik ilişkilerin uluslararası ilişkilerdeki önemi ve yeri iyi görülmez ise, hem iktisadi hemde siyasi açıdan büyük bir boşluk olur. Bu tez konusunu seçmemin en büyük nedeni ekonomik ilişkilerin ülkeler arasındaki ilişkileri nedenli etkilediğini ve bölgesel işbirliğinin önemine değinerek, ECO üyesi olan İran İslam Cumhuriyetinin ekonomik yapısı, ekonomik ilişkileri, Türkiye-İran İslam Cumhuriyeti ilişkilerini ekonomik ve politik açıdan incelenmiştir. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm İran İslam Cumhuriyetinin ekonomik yapısı, temel ekonomik göstergeleri, sektörel üretimi ve yapısal değişimi genel olarak incelenmiştir. İkinci bölümü oluşturan Türkiye - İran İslam Cumhuriyeti ekonomik ilişkileri, iki ülke arasında yapılan ticari anlaşmalar, anlaşmaların kapsamı, RCD kuruluşu, RCD'den ECO'ya geçiş ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünü oluşturan İran İslam Cumhuriyetinin Dış Ticaret Politikası, Türkiye ile ekonomik ilişkileri ve ticaret hacmi incelenerek, ilişkilerin daha iyi bir boyuta ulaşmasında yardımcı olmayı amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today there happens a great emptiness from the perspective of both economy and politics unless the importance and position of economical relations in international relation are recognized well. The major reason of my choosing the subject of this is, by referring the effects of economical relations on international structure, economical relationships of Islamic Republic of Iran which is a member of ECO, Türkey-İslamic Republic of Iran relationships from economical and political persoectivs after islamic revolution in Iran. Our study has three main parts. It is aimed to help carrying the relations to a better dimension, by researching in the first part generally the economical structure,main economical indications, sectoral production and structural chnge of İran. In the second part economical relations of Turkey - Islamic Republic of Iran, treaties between two countries, the extent of this treaties, RCD establishment, passage to ECO from RCD. In the third part Islamic Republic of Iran's Foreign Trade, economical relationships with Turkey and Trade Capacity.