Turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi bağlamında Antalya'da kültür turizmi
Cultural tourism in Antalya in the context of diversification of tourism activities
  1. Tez No: 876734
  2. Yazar: SUZAN EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Turizm, Sociology, History, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Yeni ve Yakınçağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu araştırmada, Antalya yöresinin sahip olduğu arkeolojik, tarihi ve somut olmayan miras değerleri ile popüler kültür turizm kaynaklarını ortaya koymak ve bu kaynakların kültür turizmi yoluyla yörenin yerel ekonomik kalkınmasına katkı yapması için öneriler getirmek amaçlanmıştır. Araştırmada, karma araştırma yöntemi seçilerek, hem nicel hem nitel verilerin bir arada kullanılmasıyla elde edilen sonuçların analizi ve değerlendirilmesinin yapılmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinin içerisinde anket araştırması yapılmış aynı zamanda da nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği tercih edilmiştir. Hem nitel hem de nicel araştırma yöntemiyle verilerin eş zamanlı toplanmasını hedef alan yakınsak paralel desen işe koşulmuştur. Veri toplama aracı olarak ATLAS (Avrupa Turizm ve Boş Zaman Eğitimi Birliği) tarafından hazırlanmış olan anket temel alınarak araştırmacı tarafından yeni bir form tasarlanmış ve 450 yabancı turiste uygulanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla Antalya da Turizm alanında deneyimli 21 uzmanla (Akademisyen, tur operatör, otel işletmecisi, turist rehberi, rehberler odası başkanlığı) nitel veri toplama süreci gerçekleştirilmiştir. Araştırma analizinde istatistik programlar kullanılmış olup katılımcıların demografik özelliklerine (cinsiyet, yaş, medeni durum, mezun olunan okul, iş durumu ve gelir durumu) ve araştırma kapsamında Antalya ilini ziyaretlerinde etkili olduğu düşünülen çeşitli sorulara ilişkin frekans ve yüzde dağılımları incelenmiştir. Nitel veriler ise; içerik analizi teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; kültür varlıklarının ve kültürel etkinliklerin istenilen düzeyde tanıtılmaması, kültürel faaliyetlerin artırılmaması, turizmdeki yetersiz tanıtım, turizm sektöründe nitelikli personel eksikliği ve otellerin uyguladığı her şey dahil paket programları kültür turizmini baltalayan başlıca sorunlar olarak ortaya çıkmaktadır. Araştırmada, Antalya yöresinin kültür turizmine kaynak oluşturacak kültürel miras değerlerinin bilinenin çok üzerinde olduğu, alt yapı, tanıtım ve pazarlama sorunları ile turistik ürün geliştirememe gibi nedenlerle bu değerlerden yörenin ekonomik kalkınmasında yeterince faydalanılamadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to reveal the archaeological, historical and intangible heritage values and popular culture tourism resources of the Antalya region and to make suggestions for these resources to contribute to the local economic development of the region through cultural tourism. In the research, mixed research method was chosen and the results obtained by using both quantitative and qualitative data together were analysed and evaluated. Among the quantitative research methods, a survey research was conducted, and at the same time, the interview technique was preferred among the qualitative research methods. A convergent parallel design, which aims to collect data simultaneously with both qualitative and quantitative research methods, was employed. Based on the survey prepared by ATLAS (European Tourism and Leisure Education Association) as a data collection tool, a new form was designed by the researcher and applied to 450 foreign tourists. Qualitative data collection process was carried out with 21 experienced experts in the field of Antalya Tourism (Academician, tour operator, hotel manager, tourist guide) through a semi-structured interview form. Statistical programs were used in the research analysis, and the frequency and percentage distributions of the participants' demographic characteristics (gender, age, marital status, graduated school, employment status and income status) and various questions that were thought to be effective in their visit to Antalya within the scope of the research were examined. Qualitative data is; It was analysed using content analysis techniques. According to the research results; Failure to promote cultural assets and cultural events at the desired level, failure to increase cultural activities, insufficient promotion in tourism, lack of qualified personnel in the tourism sector and all-inclusive package programs implemented by hotels emerge as the main problems that undermine cultural tourism. In the research, it was concluded that the cultural heritage values of the Antalya region, which will be a source for cultural tourism, are much higher than what is known, and that these values cannot be utilized sufficiently in the economic development of the region due to reasons such as infrastructure, promotion and marketing problems and the inability to develop touristic products.