İstanbul'a gelen Alman turistlerin hizmet memnuniyetinin ölçülmesine yönelik bir araştırma
  1. Tez No: 135385
  2. Yazar: MEHMET CÖMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜZHET KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
oz Istanbul kentinin sunmuş olduğu turistik ürünün, Alman turistler açısından nasıl değerlendirildiğini ölçebilme adına bir araştırma yapılmıştır. Alman ziyaretçilerin memnuniyetini ölçmeyi amaçlayan bu araştırma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde turizmle ilgili tarihi ve genel tanımlamalar anımsanmış, ikinci bölümde Alman Turizmi incelenmiş, üçüncü bölümde ise, araştırmanın bulguları yorumlanmıştır. Alman müşterilerin memnuniyetlerini artırabilmek için, Türk Turizmi turistlerin ihtiyaçlarına ve yönelimlerine göre ürününü geliştirmek zorundadır. Bu araştırma Alman turistlerin memnuniyetini ve profilini ortaya çıkarmak ayrıca gelecek yıllarda gerekli olan ürün geliştirme çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Almanların İstanbul'dan memnun olarak ülkelerine döndükleri görülmektedir. ABSTRACT A research study is conducted to measure how the touristic product offered by Istanbul city is evaluated by German tourists. This study aiming to measure the satisfaction of German visitors is consisted of three parts. On the first part, general and historical aspects of tourism are defined, on the second part touristic data and tour operators of Germany are examined and on the third part the results of the research are interpreted. To increase the satisfaction of the German clients, Turkish Tourism has to develop its product according to the needs and wishes of the tourists'. This research study's aim is to reveal the German tourists expectations and profil, also to help later works to develop the product in the future years. According to the results of the study, it is seen that German tourists leave Istanbul being satisfied after the services received.
Özet (Çeviri)