Milli güvenlik stratejisi -bir denge sanatı-
National security strategy -an art of balance-
- Tez No: 135396
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKTAMIŞ ATEŞ, YRD. DOÇ. DR. LEVENT ÜRER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
oz Bu çalışmada“Milli Güvenlik Stratejisi”oluşturulurken uygun dengenin ne şekilde tezahür edebileceği araştırılmaktadır. Ulus-devletlerin en temel, kendinden görevi olan güvenliği sağlamak yolunda, takip edebilecekleri evrensel bir strateji yöntemi var mıdır? sorusu çalışmanın özünü teşkil etmektedir. Konuya ilgi duyanlar ve üzerinde bilimsel çalışmalar yapanlar arasında terim birliğine varılmasını temin etmek maksadıyla -bu alanda kullanılan terimlerin yeniden ele alınması gerekliliğinin olduğu düşüncesinden hareketle- alanın terminolojisine, Türk Akademik hayatı için, bir standart getirilmesine çalışılmış ve kavram birliğine ulaşılması esas alınmıştır. Bu bağlamda yeni bir“strateji”tanımı oluşturulmuş, stratejinin bir denge sanatı olduğu iddia edilmiş ve oluşturulmasında diğer bir dengenin; sivil-asker dengesinin sağlanmasının gerekliliği savunulmuştur. Savaş ve Barış üzerine yapılan değerlendirmeleri takiben, bu alanda politik, akademik ve askeri çevrelerde önemli olarak kabul edilen Clausewitz'in düşüncelerine de eleştiriler getirilmiştir. Yapılan çalışma Literatür taramasına dayanmaktadır. Ancak, mesleki tecrübenin de ulaşılan sonuca etki ettiği belirtilmelidir. ABSTRACT In this study, while forming“The National Security Strategy”in which way the suitable balance can be demonstrated is being searched. The core of this study is the question,“is there a universal strategy that nation-states can pursue to maintain 'security', one of the built-in tasks of nation-states”. In order to provide a common terminology for those who are interested in the subject and conducting scientific researches -through the idea of the necessity of updating the terminology used in this field- it has been tried to standardize the terminology and decided to have common concept in the field. In this sense, a new definition of“strategy”was formed and it was claimed that strategy is an art of balance and it is necessary to provide another balance; civilian- military balance. Following the assessments made upon War and Peace, Clausewitz's opinions were also criticized which are accepted considerable among both military and academic fields. The study depends upon Literature scanning. However, it is stated that professional experience has been also effective on the conclusions.
Özet (Çeviri)