EFQM mükemmellik modeli uygulanması model Deniz Harp Okulu Komutanlığı yabancı diller bölüm başkanlığı
EFQM quality principles modelling, model; Turkish naval academy department of foreign languages
- Tez No: 135398
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Öz Eğitimin, ekonomik ve toplumsal kalkınmanın gerçekleştirilmesi için gerekli nitelik ve sayıda insan gücü yetiştirme süreci olduğu kabul edilmektedir. Ekonomik ve sosyal gelişmenin ancak insan gücünün iyi yetiştirilmesi ve eğitilmesi ile sağlanabileceğini unutmamak gerekir. Bu çalışmada, Deniz Kuvvetleri Eğitim Teşkilatları içinde kalite ve verimliliğin denetlenmesi amacıyla standart birimlerin oluşturulması, özellikle Deniz Kuvvetlerinin idari belkemiğini oluşturan, subayların yüzde doksanının mezun olduğu. Deniz Harp Okulunda yabancı dil çalışmalarını, çağdaş öğretim, yönetim,teknik ve uygulamalarını takip edebilecek imkan ve kabiliyete kavuşturmak, Deniz Harp Okulu kuruluşunun bir parçası olan Yabancı Diller Bölümü Başkanlığında, liderliği ön plana çıkararak mutlu ve üretime girdi sağlayan yabancı dil elemanlarının kaliteli yabancı dil eğitimi sürecinde katkılarını optimum düzeye çıkarmayı hedefleyen bir model amaçlanmıştır. ABSTRACT Education has been accepted to be an essential process of enlightening the manpower with required qualifications and quantities in order to realize the social and economical development. We should not forget that the social and economical development is to be provided only with quality education and training of the manpower. In this study, it is aimed to build up a modal of organized standard units to inspect the quality and productivity of the Naval Education Organizations, particularly in the Naval Academy, which delivers the diplomas of ninety percent of the officers forming the administrative backbone of the Navy, to provide capacity and capability for the foreign language studies in order to follow contemporary education, management, techniques, and educational applications, and also to assign happy foreign language instructors supplying inputs for production to furnish optimal contributions to foreign language education process by pioneering leadership in the Foreign Languages Department, one of the units of the Naval Academy Organization. m
Özet (Çeviri)