Yabanci dil öğretiminde toplam kalite yönetimi ve K. K. K. lisans okulunda toplam kalite yönetiminin uygulanabilirliğinin araştırılması
Total quality management in foreign language teaching and a research on applicibility of tqm in Turkish armed forces language school
  1. Tez No: 135397
  2. Yazar: AYLİN AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
oz Bu çalışma, ülkemizdeki eğitim sistemi içerisinde özellikle de yabancı dil eğitiminde Toplam Kalite Yönetimi 'nin uygulanabilirliliğini; model okul K.K.K. Lisan Okulunda inceleyip, Toplam Kalite Yönetimi'nin eğitimcilere ve öğrencilere getirilen ve süreçleri üzerinde yapılan araştırmalardan oluşmaktadır. Tezin hazırlanması için kullanılan yöntem, kaynak tarama ve yorumlama yöntemidir. Çalışmada varılan sonucu kısaca özetlemek gerekirse; ülkemizdeki tüm öğretim kurumlarında olduğu gibi, Askeri öğretim kurumlarında da, Toplam Kalite Yönetimi'nin etki ve yansımaları açıkça görülmektedir. Kaliteli insan ve kaliteli eğitim için bu yönetim şeklini inceleyip uygulamaya dökmemiz gerekmektedir. Bu uygulama için de öncelikle kalite ve toplam kalite yönetimi kavramlarına hakim olmamız, çalıştığımız kurumları ve bu kurumlardaki eğitim sistemimizi tarafsız bir gözle eleştirmemiz gerekmektedir. Eğitim kavramının uygulanmaya dökülüşünde yapılacak olan değişiklikler ve toplam kalite yönetimi gibi fonksiyonel bir yönetim şekline olan ihtiyacımızın gerekliliğine inanmak, gelecekte bu yolda bize ışık tutacak ve ivme kazandıracaktır. ABSTRACT This study composes of the researches that were done on the appliance of Total Quality Management within the educational system of our country, taking the Army Language School as a model and it debates the feedback and process to the learners and lecturers. The method used to prepare this thesis is resource research and interpretation. To sum up; the effects and reflections of Total Quality Management can be clearly seen on Military Education Institutions just like the other institutions in our country. For Qualified individuals and education, we have to examine and apply this method. In order to apply them, we should know the concepts of Quality and Total Quality Management and also objectively criticize our schools and schools' education systems. The changes in the application of the education concept and believes in needs of a functional management like Total Quality Management, will enlighten and accelerate us in future. m
Özet (Çeviri)