7223 sayılı Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu'na göre üreticinin sorumluluğu
The producer's liability According to Law No. 7223 on Product Safety and Technical Regulations Law
  1. Tez No: 828145
  2. Yazar: İLYAS SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL KOCAAĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
Üreticinin sorumluluğu, piyasaya sürülen ayıplı ürünlerin neden olduğu zararlara ilişkin bir sorumluluk türüdür. 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un yürürlükten kaldırıldığı tarihten itibaren Türk hukukunda üreticinin sorumluluğu hakkında özel bir kanuni düzenleme mevcut değildi. Ancak 12.03.2020 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandıktan bir yıl sonra yürürlüğe giren 7223 sayılı Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu (ÜGTDK) ile birlikte Türk mevzuatına üreticinin sorumluluğuna dair özel bir kanuni düzenleme kazandırılmıştır. Ancak belirtmek gerekir ki ÜGTDK'de sadece üreticinin sorumluluğu düzenlenmemiş; yoğunlukla ürün güvenliğine ilişkin hükümlere yer verilmiştir. İşbu çalışmada üreticinin sorumluluğu, ÜGTDK'nin üreticinin sorumluluğuna ilişkin hükümleri çerçevesinde ele alınmıştır. ÜGTDK, üreticinin sorumluluğunun temel kavramlarından olan ürün ve üretici (ÜGTDK'nin ifadesiyle“imalatçı”) kavramlarını tanımlamışsa da her iki tanımda da birtakım belirsizlikler yer almaktadır. İlk bölümde üreticinin sorumluluğu kavramı ve tarihi gelişimi üzerinde durulduktan sonra ürün ve üretici kavramları incelenmiş ve bu kavramlardaki belirsizlikler hususunda değerlendirmelerde bulunulmuştur. ÜGTDK'ye göre üreticinin sorumluluğunun şartları ikinci bölümde ele alınmıştır. Öğretide oldukça eleştirilmekte olan“uygunsuzluk”kavramının da üzerinde durulmuş ve bu kavramın, ÜGTDK'de tanımlandığı şekliyle kabul edilmeyerek yorumlanması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. ÜGTDK'ye göre üreticinin sorumluluğunun tarafları ile hüküm ve sonuçları da bu bölümde incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümündeyse öncelikle ÜGTDK'ye göre üreticinin sorumluluğunun hukuki niteliği belirlenmiş ve sorumluluğun özellikleri üzerinde durulmuştur. Bu bölümde ÜGTDK'ye göre üreticinin sorumluluğunun diğer sorumluluk türleri ile ilişkisi de incelenmiş ve bu sorumluluk türleri ile üreticinin sorumluluğunun yarışmasının mümkün olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. ÜGTDK'ye göre üreticinin sorumluluğunun kurtuluş nedenlerin de kapsayan üçüncü bölüm ürün sorumluluk sigortası ve zamanaşımı hususlarına ilişkin açıklamalarla birlikte tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The producer's liability is a type of civil liability related to the damages defective products cause. With the enter into force of Law No. 6502 on Consumer Protection, a lacuna on the producer's liability had arisen in the Turkish Law. This lacuna has been filled by the Law numbered 7223 on Product Safety and Technical Regulations (LPSTR) which was promulgated into the Official Gazette on 12 March 2020 and entered into force a year after that date. However, LPSTR does not only regulate the liability of the producer, yet it rather covers the provision related to the product safety. This study discusses the producer's liability within the scope of provisions on the producer's liability of LPSTR. Although, LPSTR defines the terms product and producer (or“manufacturer”with the LPSTR's own words), which are the fundamental notions of the producer's liability, both of these definitions include ambiguity to some degree. In the first section of this study, primarily, the notion of producer's liability and its historical development are examined. Thereafter, the definition of product and producer are examined and an assessment on the ambiguity of them is conducted. In the second section, the conditions of the producer's liability in the according to LPSTR are discussed. The term“non-compliant”, which is enormously criticized in the doctrine, is examined and, as a result of the examination, it is concluded that its definition in the LPSTR needs to be interpreted. In the according to LPSTR, the parties of producers liability and its provisions and consequences are also examined in this section. In the third section of the study, primarily the legal characteristic of the producer's liability in the according to LPSTR is designated and the specifications of the liability are emphasized. In this section, the relationship between the producer's liability and other type of liabilities in the according to LPSTR are also examined and an effort is exerted to determine whether the other type of liabilities are concurrent with the producer's liability. The explanations on product liability insurance and the period of limitations conclude the third section, which also covers the reasons leading to the exoneration of producer's liability in the according to LPSTR.