Türkiye-Suriye ilişkilerinde su sorunu
Water problem in Turkish-Syrian relations
  1. Tez No: 135407
  2. Yazar: YAKUP ŞALVARCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Balkanlar, Ortadoğu ve Asya Gelişmeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Öz Suriye ve Türkiye, global su sorununun en ciddi bir şekilde hissedildiği Ortadoğu'da su paylaşımı yüzünden birbirleriyle kavgalı olan ülkelerdendir. Türkiye Fırat nehri üzerinde yukarı kıyıdaş, Suriye ise Asi nehri üzerinde yukarı kıyıdaş konumundadır. 1980'li yıllarda başlatılan Güneydoğu Anadolu Projesi, Şam için bir kabus olmuş ve paylaşım sorununu kronikleştirmiştir. Suriye, bu projeyi engellemek için bu bölgede faaliyet gösteren PKK'yı 1998'e kadar desteklemiştir. 1998 krizinin ardından dengeler Şam aleyhine değişirken, Türkiye PKK'ya karşı önemli bir başarı kazanmıştır. Bu tarihten itibaren ve Özellikle Başar Esad'ın iktidarıyla iki ülke ilişkileri normalleşme sürecine girerken, su sorunu gündemdeki yerini korumaktadır. Bu tez, Türkiye-Suriye ilişkilerinde su sorununu politik yansımalanyla incelemektedir. Abstract Water scarcity has been of very criticial problems in current world. This thesis covers that kind of confrontation between Syria and Turkey in the Middle East, where, in future, most people will suffer overwhelmingly from water scarcity. Turkey is upstream riparian state on Euphrates River while Syria is upstream riparian on Orontes River. Southeastern Anatolian Project initiated in 1980s created a nightmare in Damascus and pushed the water question on agenda. In order to prevent the project, Syria supported PKK which acted terrorist activities in the southeastern part of Turkey until 1998. The balances turned against Syria after 1998 and Turkey grasped great success against PKK and Damascus. After 1998 and especially in The New Asad's period, Turkey and Syria started to normalize relations, but water problem is still on agenda. This thesis also covers the other interactions stemming from water issue.
Özet (Çeviri)