Harp ekonomisi
  1. Tez No: 135406
  2. Yazar: YUSUF BURHAN ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZDEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
oz“Harp Ekonomisi”tez konusu içerisinde, ekonominin harp şartları dikkate alınarak yapılandırılmasının gereklilik durumu araştırılmıştır. Araştırmamızda, harp ekonomisi, ekonomik gücün harplere etkileri ve ekonomik düzenin harplere uyumunu sağlamadaki çeşitli yöntemleri inceleyen çok sayıda değişik eser incelenmiştir. Çalışmamızda, dünyadaki gelişmelere paralel olarak harplerin de gittikçe şiddetlendiği, zayiat ve hasarların arttığı, harplerin mevzi olmaktan çıkıp, bölgesel hal aldığı ve hatta bütün dünyayı etkilediği görülmüştür. Ayrıca günümüzde harplerin önceden sadece savaşan askerleri ilgilendirirken, ilgi ve etki alanındaki insanların arttığı ve topyekûn bir hal aldığı ve de bu şekilde devam edeceği kanısına varılmıştır. Yaptığımız araştırmalardan, ülkelerin varlıklarını devam ettirebilmesi ve millî hedeflerine ulaşabilmesi için millî güç unsurlarının üst düzeyde olması gerektiği ortaya çıkarken, ekonomik güç olmaksızın diğer unsurların yetersiz kalacağı, ekonomik gücün de mutlaka harp ihtimallerine göre tanzim edilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. ABSTRACT In the thesis of“War Economy”has been inquired into requirement of the reconstruction of economy regarding wartime condition. In my inquiry have been inquired into many different books which are about effect of economy to war and the way to shift the existing economy management to the wartime condition. In the thesis it has been seen that, with the progress in the world the wars get increasing violence, the casualties and damage get more and more, besides, the wars affect not only any local place but also the whole world. I came into consideration that today the number of people in consideration field and the number of people on war site gets more and the nations on the war site are as a whole and this situation will go on. After a wide inquiry has been come into consideration that the country's nation power and its items must be high level to maintain its existance and to realize its national goal. The other items will not be enough without economy power. In addition the economy should be arranged to meet the war time contingencies.
Özet (Çeviri)