Kömürden mineral maddenin kimyasal yöntemlerle giderilmesi
Removal of mineral matter from coal by chemical methods
  1. Tez No: 13541
  2. Yazar: MAROUF AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜJGAN ÇULFAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
KÖMÜRDEN MİNERAL MADDENİN KİMYASAL YÖNTEMLERLE GİDERİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Marouf AHMED GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT L991 ÖZET Bu çalışmada, Soma Linyitlerinden kimyasal yöntemle mineral maddenin giderilmesi üzerinde durulmuştur. Kömü rün teflon potada NaOH çözeltisi ile muamelesi sonucunda uygun şartlarda mineral maddenin % 90' dan fazlasını gi dermek mümkün olmuştur. Küldeki azalma oranına, etkileyen parametreler NaOH çözeltisinin derişimi, işlem süresi, sıcaklık ve kömürün tane büyüklüğüdür. Çözelti derişimi, işlem süresi ve sı caklık arttıkça, tane büyüklüğü azaldıkça küldeki azalma oranının arttığı gözlenmiştir. Küldeki azalma oranı çalışma koşullarına bağlı ola rak % 30 ile % 95 arasında değişmektedir. Toplam kükürt teki azalma ise % 5 ile % 33 arasında olmuştur. Sonuç olarak NaOH çözeltisi kullanılarak külü dü şük kömür elde etmek mümkündür. Endüstriyel uygulamalar düşünüldüğünde bu yöntemin ekonomik değerlendirmesi de ayrıca gözönüne alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
REMOVAL OF MİNERAL MATTER FROM COAL BY CHEMICAL METHODS (M.Sc. Thesis) Marauf AHMED GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY 1991 ABSTRACT In the present work, the removal of mineral matter from Soma lignites by chemical methods was investigated. It was possible to remove more than 90 % of mineral matter by treatment of coal with NaOH solution in a teflon crucible under suitable conditions. The parameters affecting the amount of ash reduction are concentration of NaOH solution, treatment time, temperature and particle size of coal. It was seen that, the ash reduction increases with increasing the solution concentration, treatment time, temperature and decreasing the particle size. Ash reduction changes between 30 % to 95 % depending on treatment conditions. Decrease in total sulfur changes between 5 % to 33 % As a result, it is possible to obtain low ash, coal by using NaOH solution. But when industrial applications are concerned the economical evalution of the method should also be considered. -xv-