Bazı elementlerin poliakrilonitril ile zenginleştirilmesi ve alevli AAS ile tayinleri
Preconcentration of some elements on polycrylonitrile and determination of then flame AAS
  1. Tez No: 13540
  2. Yazar: NİLGÜN ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. REHBER TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
BAZI ELEMENTLERİN POLİAKRİLONİTRİL İLE ZENGİNLEŞTİRİLMESİ VE ALEVLİ AAS İLE TAYİNLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Nilgün ARIK GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1990 ÖZ Bu çalışmada özellikle sulu numunelerde genellikle zenginleştirme yöntemi olarak kullanılan, polimer üzerinde bazı metal iyonların adsorpsiyonu incelenmiştir. Bu amaçla ilk önce poliakrilonitril üzerindeki zenginleştirme şartlan incelenerek Fe, Ma Co, Ni, K, Na ve Li'un alevli AAS ile tayinleri yapılmıştır. Poliakrilonitrilde adsorplanarak toplanan elementlerin geri kazanma verimlerinin polimer miktarına, elue edici HCI konsantrasyonuna, pH'a, çözelti hacmine bağımlılığının yanında tekrarlanabilirliği de önemli kriterler olarak incelenmiştir. Bu arada kompleksleştirici reaktiflerin kullanılmasının adsorpsiyona etkisi de çalışılmıştır. Ayrıca saf sudaki elementlerin zenginleştirilmesi yanında NaCl'li ortamdaki elementlerin ve Li, Na, K gibi elementlerin de geri kazanma verimleri ayrı ayrı incelenmiştir. Metod Kızılırmak suyunda Fe tayiniyle Ankara Şehir Şebekesi çeşme suyunda Ni ve Mn tayinine uygulanmıştır. Ölçümler alevli AAS ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
PRECONCENTRATION OF SOME ELEMENTS ON POLYCRYLONITRILE AND DETERMINATION OF THEN FLAME AAS. ( M.Sc. Thesis ) Nllgün ARDK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCES AND TECHNOLOGY AUGUST (1990) ABSTRACT In this study, the adsorption of some metal ions on a polymer was; investiga ted which is generally used for enrichment especially in aqueous samples. For this purpose, the enrichment conditions for Fe. Mn, Co, Nl. Na, K, Li on polyacrylonitrile were investigated and the elements were determined by flame atomic absorption spectrophotometry.The dependence of the recovery of the elements on the amount of polymer, on the concentration of HC1 used for eluatlon,on pHand on the volume of solution were investigated. In addition the reproducibility of the results was studied as an important criteria. Meanwhile the effects of complexing agents used on adsorp tion have also been investigated. Moreover, the enrichment of the elements in pure water, the recovery of elements In NaCl matrix as well as the recovery of elements such as Li, Na, K have been seperately investigated. The same method is applied in determining Fe in the water of Kızılırmak river and Ni and Mn in the tap water of AN KARA. Measurements were done by flame AAS.