Çayırhan linyitlerinden kostik yıkama yöntemiyle mineral maddenin giderilmesi
The Removal of mineral matter from Çayırhan lignites by caustic wash method
- Tez No: 21937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN ÇULFAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÇAYIRHAN LİNYİTLERİNDEN KOSTIK YIKAMA YÖNTEMİYLE MİNERAL MADDENİN GİDERİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Sevîl GÜRKAN GAZÎ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 1992 ÖZET Linyitler genelde kullanılmadan önce ön bîr temizleme işleminden geçirilirler. Bu işlemin amacı kömürde kül miktarım belli oranda azaltmaktır. Yakıt hazırlamanın basamaklarından birisi olan temizleme işlemleri fiziksel, kimyasal veya biyokimyasal yöntemleri içeri rler. Bu çalışmada, Çayırhan yöresinden alınan kömürlerden kostik çözelti yöntemiyle- mineral maddenin giderilmesi araştırılmıştır, kömür örnekleri teflon potalarda farklı derişimlerdekî NaOH çözeltileri île değişik sıcaklık ve sürelerde muamele edilmiş ve sonuçta kül miktarında en fazla % 96.5'lîk bîr azalma elde edildiği gözlenmiştir. Kül miktarındaki azalmayı etkileyen parametreler NaOH çözeltisinin derişimi, işlem süresi, sıcaklık ve çözelti/kömür oranıdır. Parametre değerlerîndekî artışlar yüzde kül azalmasında da artışa neden olmaktadır. Kömürün kostik çözelti île muamelesi sonucu kül miktarı azalmakta ve buna paralel olarak kömürün toplam kükürdünde de ( küldeki kükürde bağlı olarak) azalma görülmektedir. Küldeki azalma % 32.9 île % 96.5 arasında değişirken kükürtteki azalma % 19.9 île % 39.7 arasında olmuştur.1 1 Sonuç olarak, kömürün külü NaOH çözeltisi ile kimyasal yolla işlenerek azaltılabilir. Ancak endüstriyel uygulamalar düşünüldüğünde, prosesin ekonomik değerlendirmesi de güz önüne alınmalıdır. Anahtar Kelimeler : Kömür- Mineral madde Kostik yıkama
Özet (Çeviri)
1 i i THE REMOVAL OF MINERAL MATTER FROM ÇAYIRHAN LIGNITES BY CAUSTIC WASH METHOD ( M.Sc. Thesis ) Sevil GURKAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE İ992 ABSTRACT Lignites are usually passed through a cleaning operation before use. The aim of this treatment is to decrease the ash content to some extent. Cleaning operations being one of the steps in coal preparation may include physical, chemical or biological methods. In the present work, the removal of mineral matter from coals of Çayır han by the method of caustic wash was investigated. Coal samples were treated with NaOH solutions having different concentrations at different temperatures and time intervals and it was observed that the maximum removal of mineral matter was about 96.5 X. The parameters affecting the reduction in the amount of ash are the concentration of NaOH solution, treatment time, temparature and solution/coal ratio. The increase in parameter values causes an increase in the percent ash reduction. The mineral matter of coal was reduced by caustic wash and parallel to this the total sulfur content of the coal ( depending on the sulfur content of the ash ) was also decreased. Depending on the operating conditions, the reduction in the ash content varied between 32.9 * and 96.5 *. On the other hand the reduction in the total sulfur content was between 19.9 56iv and 39.7 %. As a conclusion, it is possible to reduce the ash content of the coal by chemical treatment with NaOH solution. But for industrial applications, the economic evaluation of the proses should also be considered. Key words : Coal Mineral matter Caustic wash