Sosyal güvenlik sisteminin açıklarının kamu açıklarına etkisi
Effects of social security system blanks to public blanks
- Tez No: 135411
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT FALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
oz Sosyal güvenlik sistemimiz primli rejim ve primsiz rejim olarak ikiye ayrılmıştır. Primli rejim içinde bulunan üç büyük sosyal güvenlik kurumu (Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur) sistemin esasını teşkil etmektedir. 2000 yılı itibarı ile ülke nüfusunun %91'i sosyal güvenlik kapsamında olup, %9'luk bir kesim halen kapsama alınamamıştır. Sağlık hizmetleri bakımından ise nüfusun %86'sı sosyal güvenlik kapsamındadır. Sosyal Güvenlik Sistemimiz 1990'lı yılların başından itibaren açık vermeye başlamıştır. Konsolide bütçe giderleri içinde sosyal güvenlik transferlerinin payı 1991 yılında %1.2 iken, 1995 yılında %6.2'ye, 2000 yılında ise 7.1 'e çıkmıştır. Sosyal güvenlik transferlerinin bütçe açıklarına oranı ise, 1991 yılında %4.8 iken, 1995 yılında %34.3'e çıkmış, 2000 yılında ise %25'e inmiştir. 2000 yılında meydan gelen bu düşüş, sosyal güvenlik sisteminin aldığı payın düşmesinden değil, faiz ödemelerinin çok hızlı artmasından meydana gelmiştir. Sosyal güvenlik sisteminin açık vermesinde, kaynakların yetersizliği, hizmet sunumunda kurumlar arası farklılık, devletin finansman katkısının bulunmaması, emeklilik yaşının düşük olması, prim tahsilinde etkinliğin sağlanamaması, hizmet kalitesinin düşük olması, fonların etkin kullanılmaması, harcamalarda etkinliğin sağlanamaması ve özerkliğin olmaması etkili olmuştur. Finansman açığının kapatılması için, sosyal güvenlik bilincinin yaygınlaştırılması, norm bilincinin sağlanması, prim oranlarının düşürülmesi, özerkliğin sağlanması, emeklilik yaşının yükseltilmesi, genel sağlık sigortası uygulamasına geçilmesi gerekmektedir. ABSTRARCT The social assurance system divides into two partitions with the premium regime the without premium regime. Three of the grand social assurance system (Emekli Sandığı, SSK and Bağ-Kur) have been constitating the premium regime. Although 91 % of the population of country have been including the social assurance system, 9 % of part of population have not been including the social assurance system yet until 2000. According to health service, % 86 of the population have been including the social assurance system. The social assurance system have a deficit or shortage since at the begining of 1990 The share of througth of social assurance system 1.2 % in 1991, 6,2 % in 1995, 7.1 % in 2000 in the consolidate budget expense. The rate of budget deficit shortage to transferred of social assurance systme is as in the 4.8 % in 1991, 34.3 % in 1995, 25 % in 2000. Because of that decrease in 2000 share of social assurance system is not decrease, the payment of interest is increase. As in the following because of the deficit sortage of social assurance system; the incapablesource, the service difference among a lot of association, not the finance support of country, the retired age is low, the quality of service is low, the premium received is low, the funds do not use effective, the consumption do not use effective and the autonomy is not available. Because wide spread the conscious of social assurance system, become the conscious norm, decrease the rate of premium become the autonomy, increase the retire age, apply the general healt insurace need in order to cover the fince deficit or shortage. IİÎ
Özet (Çeviri)