Türkiye'de kamu işletmelerinde İnsan Kaynakları Yönetimi uygulaması
Human resources management in public owned business in Turkey
- Tez No: 135412
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN KUTAL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 170
Özet
öz Türkiye'de kamu işletmelerinin etkinliği ve verimliliği, son yirmi yıllık süreçte oldukça tartışılmış ve bu tattışma günümüzde de, popülaritesini kaybetmemiştir. Kamu işletmelerinde istihdamın gereğinden fazla olduğu ve bu istihdamın etkin kullanılmadığı da, iddia edilen konulardan biridir. Bu çalışmada, Türkiye'de kamu işletmelerinde insan kaynaklan yönetiminin etkin olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma kapsamında, hem literatür taraması yapılarak konu teorik olarak açıklanmaya çalışılmış, hem de örnek kamu işletmeleri seçilerek, bu işletmelerde çalışan kişilerle yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Teorik çalışma kapsamında, kamu işletmeleri tanıtılarak, Türkiye'deki kamu işletmelerinin, ülke ekonomisi içindeki yerleri ve bunun yanında, Türkiye'deki mevcut kamu personel rejimi açıklanmaya çalışılmıştır. Saha çalışması kapsamında ise, Türkiye'de mevcut en fazla çalışanı olan üç büyük kamu kuruluşu (Telekom, PTT ve TCDD) seçilmiş ve böylece Türkiye'deki KİT çalışanlarının, yüksek bir oranla temsil edilmesi sağlanmıştır. Anket çalışması; Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ve İstanbul illerinde gerçekleştirilmiştir. Bu dört ilde yapılan anketlere ait veriler, SPSS programı ortamında değerlendirilerek, istatistiksel analize tabi tutulmuştur. SPSS ortamında değerlendirilen veriler ışığında tablolar oluşturulrhuş, Örnek kamu işletmelerine ait insan kaynaklan profili çıkanlmış ve yorumlanmıştır. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Efficiency and productivity of public owned businesses have been discussed since two decades and today discussion has still not lost its popularity. One of the claim is that employment in the public owned businesses is more than what is needed and this employment is not used efficiently. In this research, it has been explored whether human resource management is effective in Turkey's public owned businesses. In this research's scope, the subject has been tried to be explored by a literatür review and also personnel interviews with employees and managers by defining a sample of public owned businesses have been conducted. In the theoretical part of the research, public owned businesses in the general economy and the public personnel regime in Turkey is tried to be explained. In the empirical phase of the research, three public owned businesses namely Telekom, PTT and TCÖD have been chosen because of the consideration of that they are the biggest organizations in terms of employee number and thus the representatives of sample have been provided. The questionnaires which have been conducted in Kırklareli, Edirne, Tekirdağ and Istanbul cities have been evaluated and analyzed by using SPSS program. Tables have been constructed in the light of these data and human resource profiles in the selected public organizations have been found and interpreted. m