Bağımsız denetim etkinliğinin arttırılmasında, denetim hizmetinin kalite kontrolü ve Türkiye'deki denetim firmalarına yönelik bir araştırma
Quality control of the audit service in increasing the effectiveness of external auditing and study on audit fims in Turkey
- Tez No: 135421
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL FAHİR BİLGİNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
oz Bilişim teknolojisinde yaşanan hızlı gelişmeler mali tablolara olan ilgiyi, ulusal sınırlardan çıkartarak uluslararası boyuta taşımıştır. Özellikle finansal piyasaların ve kurumların küreselleşmesi, işletmelerin finansal durumlarına ilişkin güvenilir bilgiye olan gereksinimi artırmış ve bağımsız denetimi dünya ekonomisinde çok önemli bir boyuta getirmiştir. Bağımsız denetimden beklenen yararın elde edilebilmesi alman hizmetin kalitesine bağlıdır. Bağımsız denetimde kalite de, kalite kontrolü gerekli kılar. Bağımsız denetimde kalite kontrol bağımsız denetim firmaları için çok önemli bir meseledir. Bu nedenden dolayı, bu çalışmada bağımsız denetim firmalarında bağımsız denetim hizmetinin kalite kontrolü araştırma konusu olarak seçilmiş ve Türkiye'deki bağımsız denetim firmalarına yönelik bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada anket yöntemi uygulanmıştır. ABSTRACT Due to the rapid developments in information technologies, the interest on financial statements has gained an internationmal aspect beyond the national boundries. Especially, globalization of financial markets and institutions has accelerated the need for reliable, information about financial situations of firms and made external auditing an extremly important issue for the world economy. Obtaining the expected benefit from an external auditing depends on the quality level of the services provided. The quality of external auditing also requires quality control. Quality control in external auditing is very important issue for audit firms. Therefore, in this study, quality control of external auditing is chosen as a research subject in audit firms and made a research on audit firms in Turkey. For this purpose, questionnaires method have been applied. Ill
Özet (Çeviri)