Avanos'un eski evleri
The Old households of Avanos
  1. Tez No: 13543
  2. Yazar: MEHMET ALİ ESMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL ÇETİNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan Türk Ev Mimarisi 'ne yönelik araştırmalarda, Anadolu'nun bir çok yöresindeki geleneksel konut mimarisi örnekleri çeşitli açılardan ele alınmış ve incelenmiştir. Ancak bu çalışmalara bakıldığında, diğerlerinin arasında Avanos Evleri' nin pek incelenmediği, mevcut yayınlarda da oldukça yüzeysel bir kaç makaleden öteye geçmedikleri görülmektedir. Bu sebeple, Türk Ev Mimarisi araştırmalarında bir eksikliği gidermek amacıyla hazırladığımız“Avanos Evleri”başlıklı Yüksek Lisans Tezi'nde, söz konusu yörenin coğrafi özellikleri ile birlikte, tarihi geçmişine değinildikten sonra, asıl ağırlık Avanos Evleri'nin mimari özellikleri üzerinde yoğunlaştırılmıştır. Kataloga alınan her evin mima ri tanımlaması bu kısımda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In these recent years, within the gradually spreading surveys aimed at the Turkish Household Architecture the traditional dwelling architecture in many regions of Ana tolia has been taken in hand with various aspects and examined. However, through these surveys it is seen that the Households of Avanos have not been exemined that much when compared to others and in the essays that are written in the present publications there is very superficial information about these households. For this reason, in this post-graduate studies“The Households of Avanos”which we have prepared in order to make up the lacking parts about the surveys on Turkish Household Architecture, we have mentioned the geographical characteristics of the region that is discussed and given the main concern to the architectural structure of households of Avanos.