Kalecik Çarşı Hamamı restorasyonu ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 13544
  2. Yazar: ŞERİFE ATİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN CEZMİ TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
KALECİK ÇARŞI HAMAMININ, RESTORASYON VE DE?ERLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Şerife ATİK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 1990 OZ Ankara'nın Kalecik İlçesinde bulunan“Kalecik Çarşı Hamamının”restorasyonu ve değerlendirilmesi ile ilgili yapılan çalışmalara Kalecik İlçesi tanıtılarak başlandı. İlçenin tarihçesi, coğrafi konumu ve ilçede bulunan tarihsel yapılar tanıtıldı. Hamamlar hakkında genel bilgiler verilerek ilk ortaya çıkışları ve gelişmeleri anlatıldı. Daha sonra Anadolu'daki Türk Hamamları hakkında bilgiler verilerek mimari Özellikleri anlatıldı. İkinci bölümde yapının fiziki tanımlaması yapıldı. Ve yapının bugünkü durumu hakkında bilgiler verildi. Üçüncü bölümde, Türk Hamamlarının sınıflandırılması yapılarak, hamamı meydana getiren birimler hakkıda bilgiler verildi. Aynı dönem hamamları ile yapı elemanları karşılıştırma çalışması yapıldı. Dördüncü bölümde, yapının ilk yapıldığı andaki durumu araştırılarak bu günkü durumu ile karşılaştırması yapıldı ve eklenip çıkarılan elemanlar araştırılarak ilk hali tesbit edildi. Beşinci bölümde, binanın Özellikleri, çevreden gelen özellikler, halk ve yöneticilerin görüşleri gözönüne alınarak yapıya yeni bir işlev verildi.
Özet (Çeviri)
(M. Sc. Thesis). Şerife ATÎK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 1990 ASTRACT The study about the project of the restoration of the Kalecik Çarşx Hamam has begum introducing Town. The geographic location and the history of the town was briefly explained and the historical buildings were described. The historical development of Baths and general information about the“Turkish Baths”are also included in the first section. The physical description was given in the second section and the situation of the present building was describen. In the third section; the slasif ication of the“Turkish Baths”was discused including the information about the same period. Bath was done. The restitution study is included in forth section. In the fifth and last section, a new function was given to the building considering the opinions of the administors and local people. II