Çubuk ilçesinde araziden yararlanma
  1. Tez No: 63261
  2. Yazar: KEMAL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ELİBÜYÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
İnceleme alanı olan Çubuk ilçesi, İç Anadolu Bölgesi'nin kuzeyinde ve Yukarı Sakarya bölümü içerisinde yer almaktadır. Ankara şehrine 40 km uzaklıkta bulunan Çubuk ilçe merkezinin denizden yüksekliği ortalama 1000 m civarındadır. İlçenin kuzey ve kuzeydoğusunda Şabanözü, doğu ve güneydoğusunda Kalecik ve Akyurt, güneyinde Keçiören, batı ve kuzeybatısında ise Kazan ve Kızılcahamam ilçeleri yer yer almaktadır. Çalışma alanı içerisinde bulunan dağlık saha yörenin kuzeyinde en yüksek değerine erişir. Bu dağlar Köroğlu Dağlarının bir devamı durumundadır. Plato sahası ise Çubuk Ovası ile dağlık alan arasında bulunur. Yörenin en önemli sulu tarım alanının Çubuk ovası ve vadi tabanları oluşturmaktadır. Çubuk çayı ve kolları yanında, yeraltı suyundan da yararlanılır. Bu kesimler genelde sebze ve şeker pan carı tarımına ayrılmıştır. Plato sahası ise genelde kuru tarım alanıdır. Özellikle buğday, arpa ve fiğ yetiştirilmektedir. Çubuk ilçesinde, kullanılan toplam arazi 123 178 hektardır. Bu arazinin 37 123 hektarını kuru tarım alanları oluşturmaktadır. 34 544 hektar arazi ile çayır-mera alanları ikinci sırada yer alır. En az arazi ise 1878 hektar ile bağ-bahçe alanlarına ayrılmıştır. Yörede eğimin ve orman tahribatının fazla olması nedeniyle, erozyon oldukça ileri boyutlardadır. Tahribattan arta kalan bozulmuş orman örtüsü, genel olarak inceleme alanının kuzey kesiminde bulunur. Orman alanları ile fundalık alanlar, bir çok yerde de fundalıklarla mera alanları iç içe geçmiş durumdadır.
Özet (Çeviri)
The area that is examined is Çubuk town which is situated in upper Sakarya area, in middle Anatolia the Centroom of Çubuk, which is 40 km away from Anka ra, has an altitude of 1000m. There is Şabanözü in north and northeast, Kalecik and Akyurt in east and Southeast, Keçiören in south, Kazan and Kızılcahamam in west and northwest of Çubuk. The mountanous area which is included in this study, reaches its highest level at the noth port of the town. These mountains are the continuation of Köroğlu mo untains the plateau area is located between the mountanous area and the Çubuk fo rest. Çubuk plain and the valley bases constitude the most important watery agricul ture areas. To irrigate Çubuk plain, Çubuk brook and its branches are used as well as, the underground water. These parts are usually seperated to grow vegetable and sugar beet, whereas the pleteau part is the area of dry agriculture. Especially, weat, barley, and fodder is grown. Total land used in Çubuk town is 123 178 hectometers. 37 123 hectometers of this land is constituted by dry agriculture areas. Then, pastu res and meadows make 34 544 hectometers. The samllest area which is 1873 hecto meters, is seperated for vineyards and gardens. Erosion is at great amount because of the slope of the town and the destruction of forest. The remaining part of the forest is located in the north part of the area examined. In some parts forest and shumbberyes are together.