İlköğretim 1.kademe beşinci sınıfta deyimlerin öğretimine ilişkin kullanılabilecek aktivitelere yönelik bir araştırma
A research on the activities that can be used to teach idioms to the fifth year primary pupils
  1. Tez No: 135470
  2. Yazar: FUNDA ÖRGE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Ülkemizde geleneksel olarak yapılan deyimin anlamını verme yöntemi ile resim ve hikâyelerle desteklenen deyim öğretim yöntemi karşılaştırılmış tır. Yeni öğrenilen deyimlerin anlamlarının öğrenilmesi ve belli aralıklarla yapılan tekrarlar yoluyla kavranılması üzerinde durulmuştur. Bunun için yansız yan rastlantısal yöntemle Kontrol ve Deney olmak üzere iki grup belirlenmiştir. Kontrol Grubuna sadece deyimlerin anlamlan verilmiştir. Deney Grubuna ise önce deyimin anlamı verilmiş, ardından deyimin görünürdeki anlamını açıklayan resim gösterilmiş, daha sonra deyimin gerçek anlamım açıklayan özgün hikâye okunmuştur. Öğrenci seviyelerini belirlemek açısından yapılan ilk testte, iki grup arasında önemli bir fark görülmemiştir. En son yapılan testte ise Deney Grubu ile Kontrol Grubu arasında basan yönünden büyük farklılıklar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT İn this study, the traditional method and the method supported by pictures and short stories for teaching the idioms are aimed to be compared. Furthermore, learning the meanings of new idioms and comprehension of these meanings through frequent repeats are dwelt upon. For this aim two groups of students were formed randomly sampling to constitute Control Group and Experiment Group. The Control Group was given only the definitions of idioms. However the Experiment Group was firstly given the definition and this is followed by the presentation of the definition through the pictures emphasizing the definition and then original short stories that explain the real meaning of the idiom. Results from the first pre-test, given to determine students' knowledge of the idioms, did not reveal any significant difference between groups. However, results from the last past-test indicated significant differences between the Experiment Group and the Control Group in terms of succes.