İlköğretim 1.kademede görev yapan öğretmenlerin sınıf kurallarının uygulanması ve değerlendirmesine ilişkin görüşleri
Opinions of the teachers who work in the 1st stage of the primary education concerning the application and assessment of the class rules
- Tez No: 262406
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada ?İlköğretim Okulları 1. Kademe Çalışan Sınıf Öğretmenlerinin Sınıf Kurallarının Uygulanması Ve Değerlendirmesine İlişkin Görüşleri ? başlığı altında öğretmenlerin görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırma: birinci bölüm giriş, problem durumu, problem cümlesi, araştırmanın amacı, araştırmanın önemi, sınırlılıklar, sayıtlılar; ikinci bölüm sınıf yönetimi, sınıfta disiplin, sınıf kuralları, yapılan araştırmalar; üçüncü bölüm, araştırma yöntemi, araştırma modeli, evren ve örneklem, verilerin toplanması, verilerin çözümlenmesi; dördüncü bölüm bulgular ve yorum; beşinci bölüm tartışmalar, altıncı bölüm sonuç ve öneriler olmak üzere toplam altı bölüm altında toplanmıştır.Yapılan araştırmalar ve uzman kişilerin görüşlerine başvurulduktan sonra ilköğretim okulları 1. kademede çalışan öğretmenlerin sınıf kurallarının uygulanması ve değerlendirilmesine ilişkin görüşlerini belirlemek amacı ile öğretmenlere uygulanmak üzere, üç bölümden oluşan bir anket hazırlanmış ve bu anket öğretmenlere uygulanmıştır.Bu çalışma ilköğretim birinci kademede görev yapan öğretmenlerin sınıf kurallarını uygulama ve değerlendirmeye ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini 2009?2010 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Üsküdar İlçesindeki Resmi ilköğretim okulları 1.kademede görev yapan sınıf öğretmenleri, araştırmanın örneklemini ise bu evrenden tesadüfî örnekleme yöntemi ile seçilen ilköğretim okullarından, 355 sınıf öğretmeni oluşturmuştur.Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen öğretmenlerin sınıf kurallarının uygulanması ve değerlendirilmesine ilişkin görüşlerianketi kullanılmıştır. Katılımcılara uygulanan anketlerden elde edilen veriler sayısal şekle dönüştürülerek kodlanmış ve bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS Windows-15 istatistik paket programı kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS paket programı yardımı ile istatistikî işlemlere tabi tutulmuş ve tablo haline getirilmiştir.Verilerin çözümlenmesinde; öncelikle tüm bağımsız değişkenler için, tanımlayıcı istatistikler olan frekans (N), yüzde (%), ortalama (X), standart sapma (SS) değerleri ortaya konmuştur. Daha sonra ikili değişkenler arasındaki farklılığı test etmek amacıyla ?İlişkisiz Grup t Testi?, ikiden fazla kategorisi bulunan değişkenler arasındaki farklılığı test etmek için ise ?Tek Yönlü Varyant Analizi? (ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is tried to determine the opinions of the teachers under the title of ?Opinions of the Teachers who work in the 1st Stage of the Primary Schools concerning the Application and Assessment of the Class Rules?.The study is composed of six chapters in total, the first chapter as the introduction, problem situation, problem sentence, purpose of the study, importance of the study, limitations, assumptions; the second chapter as the class management, discipline in the class, class rules, studies carried out; the third chapter as the research method, research model, field and sampling, data collection, data analysis; the fourth chapter as the findings and comments; the fifth chapter as the discussions; the six chapter as the conclusion and suggestions.After the researches carried out and obtaining the opinions of the expert persons, a survey which is composed of three chapters is prepared to be applied to the teachers for the purpose of determining the opinions of the teachers who work in the 1st stage of the primary schools concerning the application and assessment the class rules and then this survey is applied to the teachers.This study is performed for the purpose of determining the opinions of the teachers who work in the first stage of the primary education concerning the application and assessment of the class rules. The working field of the study is composed of the class teachers who work in the 1st stage of the public primary schools in Üsküdar district of Istanbul province in the academic year of 2009?2010 and the sampling of the study is composed of 355 class teachers from the primary schools which are selected by means of the random sampling method from this field.ivThe survey of the opinions of the teachers concerning the application and assessment of the class rules which is developed by the researcher is used as the data collection tool in the study. The data which are obtained from the surveys which are applied to the participants are converted into the numerical form and encoded and transferred into the computer environment. SPSS Windows-15 statistical package program is used in analyzing the data obtained. The collected data are subjected to the statistical processes and converted into diagrams with the help of the SPSS package program.In the analysis of the data; first of all for all of the independent variables, the frequency (N), percent (%), average (X) and standard deviation (SS) values are put forward as the complementary statistics. After that, ?Unrelated Group t Test? is used for the purpose of testing the difference between the dual differences and ?One Way Variant Analysis? (ANOVA) is used for testing the difference between the variables having more than two categories.