İlköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin 4 ve 5. sınıflarda fen bilgisi dersinde öğretim yöntemlerini kullanma durumlarına yönelik bir araştırma
A research on the using situation of the teaching methods by the teachers work for the elementary school at the science lesson at 4 th and 5 th grades
- Tez No: 92908
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL DİNDAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
 - Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 190
Özet
Araştırmada, İlköğretim Okulları birinci kademe 4 ve 5. sınıflarda yürütülen fen bilgisi dersinde, öğretmenlerin hangi öğretim yöntemlerini kullandıkları, kullanma nedenleri, kullanma durumlarını etkileyen faktörlerin analizi yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Amasya ili merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim okullarında fen bilgisi dersini yürüten 151 öğretmen oluşturmuştur. Fen bilgisi dersinde, öğretim yöntemlerini etkileyen faktörlerin analizi için, bu araştırma kapsammda araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Elde edilene verilerin değerlendirilmesinde yüzde, frekans ve çapraz tablo kullanılmıştır. Ayrıca bu değerlendirmeleri elde etmek için SPSS isimli bilgisayar programı kullanılmıştır. Araştırmaya ilişkin bulgular: 1) İlköğretim okulları dört ve beşinci sınıfta fen bilgisi dersini yürüten öğretmenlerin büyük çoğunluğu kıdemi 13 ve daha fazla olan öğretmenlerdir. Ayrıca öğretmenlerin yaklaşık % 90'ını sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olanlar oluşturmaktadır. 2) Fen bilgisi dersini yürüten öğretmenler büyük oranda anlatım ve soru- cevap yöntemini kullanmaktadır. 3) Okullarda bulunan laboratuvar araç- gereçlerinin yetersiz olması, fen bilgisi dersinde deney, gösteri yöntemi gibi yöntemlerin kullanımını olumsuz yönde etkilemektedir. 4) Fen bilgisi dersini yürüten öğretmenler, laboratuvar, problem çözme, gösteri, gezi- gözlem inceleme, tartışma yöntemi gibi yöntemlerin, oldukça ve çok seviyede kullanılması gerektiği görüşünde olmalarına rağmen, bu yöntemleri kullanma oranlan kısmen ve daha düşük seviyededir. 5) Öğretmenler, fen bilgisi dersinde en fazla karşılaştıkları sorunların, araç- gereç yetersizliği, sürenin az olması, sınıflardaki öğrenci sayılarının fazlalığı, programdan kaynaklanan nedenler olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which teaching methods are used by Science Studies Teacher and their reasons and also the factors affecting their applications are analyzed at the Science Studies at the first stage of Elementary School, including the 4th and 5th grades. The sample of this research consists of 151 Science Studies Teachers who are charged at Public Schools in the Province Center of Amasya. The findings of this research can be underlined as follows; l.The majority of Science Studies Teachers at the first stage of Elementary School, including the 4th. and 5th. grades have been with the teaching work for 13 years and more. Moreover, approximately 9/10 of the teachers are those who were graduated from the Department of Elementary Teacher Education 2. Science Studies Teachers use usually lecture and question-answer methods. 3. The insufficiency of instruments at Science Laboratory results in the application of experiment and demonstration Methods negatively. 4. Although Science Studies Teachers have an idea of application of laboratory, problem solving, demonstration, field trip and discussion methods ratherly and very much, these methods are applied by them with lower levels. 5. Science Studies Teachers state that they have met with the problems of inadequacy of instruments, the insufficiency of course time, the extra- numbers of students in the classroom and also the Science Curriculum itself.