Henry James retrospective conception of evolution in the Turn of the Screw and Beast in the Jungle in respect to Nietzsche and Darwin
Henry James Vidanının Dönüşü ve Ormandaki İlkel Benlik adlı öykülerinde Nietzsche ve Darwin ile kıyaslamalı geriye dönük evrim anlayışı
- Tez No: 135479
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜZHET AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
oz Döneminde etkili olan kültürel, zihinsel ve felsefî ortamlardan bağımsız ele alınamayan Henry James üzerinde, çağdaşları olan Nietzsche ve Darwin' in felsefî yaklaşımlarının büyük etkisi olmuştur. James, tarih anlayışını Nietzsche'nin“Superman”kavramından yola çıkarak oluşturmuş; evrim anlayışını ise Darwin'in“Evrim Teorisi”temeline oturtmuştur. İnsan, hayatını geliştirerek, tarihi sorgulayıp geçmiş hatalarından ders çıkararak, kendini hayatta gerçekleştirebilme ve Superman' in temelini yaratabilme potansiyeline sahiptir. Bununla ilintili olarak, insan, var olmak ve sahip olduğundan daha iyi bir yaşam seviyesine ulaşabilmek için sürekli mücadele etmek ve çevresiyle uyum içinde olmak durumundadır. Bu anlamda, Nietzsche ve Darwin'in yaklaşımlarına gore, evrimsel süreç, tarihi bir zaman diliminde, geçmişten günümüze ve geleceğe doğru gerçekleşmektedir. Henry James, öykülerinde karakterlerinin hayatı nasıl yaşayıp, kendilerini nasıl tanıyıp geliştirerek başarıya ulaştıklarını, şu anın yoğunluğunu nasıl artırdıklarını, kendilerinin farkına varmak için geçmiş yaşantılarını kullanmayı nasıl başardıklarınıgözler önüne sermiştir. Henry James'i, Nietzsche ve Darwin kadar seçkin bir düşünür yapan özelliğin, onun adı geçen çağdaşlarına karşı öne sürdüğü“evrim anti-tezi”i olduğu söylenebilir. Sonuç olarak, evrimsel sürecin tarihsel bir zaman diliminde, günümüzden geçmişe doğru, insanın kökenine, ilkel benliğine ve bilinçaltına inerek gerçekleştiği görüşü savunulabilir. Bu bağlamda, evrim teorisinin, bireyin gelecekte kuracağı hayatın temellerini oluşturduğu ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Henry James, as an author, was not in isolation from his cultural, intellectual and philosophical impacts dominant in his times. Therefore, he was affected from the philosophical approaches of his contemporaries, Nietzsche and Darwin. With respect to this, James' understanding of evolution and history was shaped by Nietzsche's conception of 'Superman' and 'History' as well as Darwin's 'Theory of Evolution'. Man has the capacity to reach to self-fulfillment in life and form the base for the Superman by improving himself, enhancing his life, questioning history and learning from past mistakes. In addition, man is in a continuous struggle for existence and a better life. As a social human being, he enriches his standards of living through adaptation to the environment. According to the approaches of Nietzsche and Darwin, the evolutionary process occurs in historical time from the past to the present and future. Henry James, in his fiction, reflects how his characters experienced life and reached at accomplishment through self-development and self-realization and how they managed to use their past lives to enhance their present living. What makes James asIV outstanding as Nietzsche and Darwin is his suggestion of anti-thesis, that is, the reversed form of evolution. The evolutionary process takes place in historical time from the present to the past and to the sub-conscious mind as if a journey to the past in retrospection and the origin of one's life. Only then is it possible for man to continue his evolution to the future, in a linear historical process of becoming. i