Küresel finansal krizler ve bankacılık sektörüne etkileri
The Global financial crises and their effects on the sector of the banks
- Tez No: 135496
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN BİRGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Dünya üzerinde karşılaşılan fmansal krizlerin sayısı oldukça fazladır.Özellikle 1970 sonrası incelendiğinde, her 19 aya bir kriz düştüğü rahatlıkla görülebilmektedir.Bu krizlerin dünya üzerinde oldukça fazla etkisinin görülmesinin en büyük nedeni globalleşme olarak gösterilebilir.Globalleşme sonucu krizlerin birbirini tetiklediği görülmüştür. Bu krizlerin dünya üzerinde ciddi tehlikeler oluşturduğu ve hatta ülke ekonomilerini çökerttiği gözlenmiştir. Çalışmamızda konuyu "Küresel Finansal Krizler ve Bankacılık Sektörüne Etkileri' başlığı altında incelemeyi uygun gördük.Birinci bölümde, Dünya üzerinde karşılaşılan finansal krizler üzerinde duruldu.Ve birçok finansal krizin yaşandığı dünyamızda, global etkileri olan krizlerin sebep ve sonuçları üzerinde yoğunlaşıldı.Bu krizlerin başlıcaları; Avrupa Döviz Kuru Mekanizması(ERM)krizi,Latin Amerika Finansal krizleri, Meksika, Asya, Rusya, Brezilya, Arjantin ve Şili krizleridir. İkinci bölümde, konu biraz daha dar alana çekilerek ülkemizde yaşanılan finansal krizler ve bankalara olan etkileri ele alınmıştır.Bu bölümde Türkiye'de yaşanılan 83 - 84 bankacılık krizi ile 94 krizi ve sonrasında Türk bankacılık sistemindeki gelişmeler incelenmiştir.Asya ve Rusya krizleri ile 2000 yılındaki likidite krizi ve son olarak şubat 2001 krizi incelenmiştir. Üçüncü bölümde, ilk iki bölümde ortaya konulan durumdan korunma yollarına değinilmiş ve finansal krizlere karşı alınması gereken tedbirler belirtilmiştir.Ayrıca yeni finansal krizlerin oluşmaması için öneriler sunulmuştur. Dördüncü bölüm olan son bölümde ise;bankaların yeniden yapılanmasının gerekliliği üzerinde durulmuştur. Yeniden yapılanma yöntemleri açıklanmış ve yeniden yapılanmanın maliyeti belirtilmiştir.Bu konuda çeşitli ülkelerde uygulanan banka yeniden yapılanma örnekleri sunulmuştur. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Global Financal Crises and Their Effects On The Sectors Of The Banks The number of the financial crises is quite numerous.Particularly, when the past -1970 is scrutinized,one crise per 19 - months can be easyl noticed.Globahsm can be indicated as the most significant reasen for the remarkable effect of the crises in the world.As a result of the globalism,the crises has triggered each other.lt has been surveyed that those crises have caused serious dangers and even the collapse of the economies of the states. In our study, we considered to scrutinize the subject under the title of“The Global Financal Crises and Their Effects On The Sectors Of The Banks.”In the first section,the financal crises m the world have been highlighted.lt has been focused on the causes and the consequences of the crises which have had global effects The primary ones of those crises are“European Rate Of Exchange Mechanism (ERM) crise Financal Crises Of Latin America,Mexican Crise,Asian Crise,Russian Crise, Brasilian Crise, Argentnian Crise and Chilian Crise.”In the second section,the subject has been directed to much more specific area and“The Financal Crises Experienced In Our State And Their Effects On The Banks”have been studied.In that section, 83-84 banking crises experienced in Turkey,94 crise and the developments in the Turkish Banking System since 1994 have been examined.Asian Crise,Russian Crise,The Liquidate Crise in 2000 and lastly February 2001 Crise have been scrutinized. In the third section,the protection ways from the positions which have been mentioned in the first and second sections have been explained and the mesures wich should be taken against the financal crises have been signified.Besides,the proposels to prevent new financal crises have been offered. In the forth section, the necessity of the reorganization of the banks has been emphasized. Reorganization methods have been explained and the cost of the reorganization has been expressed.Relating to this subject,banking reorganizations examples in various states have been stressed. VII