Finansal krizler ve Türk bankacılık sektörüne etkileri
Financial crisis and their effects on the Turkish banking system
- Tez No: 263161
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN İSLATİNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
1970'lerde uluslararası finansal küreselleşme faaliyetlerinin yoğunluk kazanmasıyla birlikte birçok gelişmekte olan ve gelişmiş ülkede finansal krizler yaşanmaya başlamıştır. 1980 ve sonrası dönemde yaşanan krizler, az veya çok farklılıklar gösterseler de ana karakteristiklerini para krizleri oluşturmuştur.Ülkelerin bankacılık sektörlerinin uluslararası krizlerden etkilenmemesi, bağışıklık kazanması mümkün görünmese de, Türkiye gelişmekte olan ülkeler içinde bankacılık yapısıyla bu konuda güçlü ülkelerden biri konumunda bulunmaktadır. Ülkedeki sağlam bankacılık sektörü özellikle 2001 krizinden sonra alınan ekonomik önlem ve yapılandırmalar sonucunda yaşanan küresel mali krizden Türkiye'nin az zararla çıkmasında önemli rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization of financial services in world in 1970?s caused and coincided with the financial crisis at the same period in the world. Since then the world economy has faced many different economic crisis in type and degrees but main charectaristics of all these crisis are they have been monetary-financial crisis.Globalization of financial system and integration of Turkish banking system to the world financial markets creates benefits and costs. One of the costs of financial integration to the world system is getting adverse effects of global crisis to the Turkish banking system. However, having a strong structure protected Turkish banking system against adverse financial shocks coming from the global system in latest global crisis. Turkish banking system has a strong structure because after the 2001 financial crisis the Turkish banking system was retructured and regulated.