Küresel krizin Türkiye bankacılık sektörüne etkileri
Effects of the global crisis and the Turkish banking sector
- Tez No: 309067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN N. ARDOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
2007 ABD finansal piyasalarında eşik altı tutsat (subprime mortgage) krizi olarak başlayan finansal kriz 2008 yılının sonlarına doğru küresel finans piyasalarını etkiler hale geldi.Krizin büyüklüğü ve etki alanı, 1929 büyük buhranı ile karşılaştırıldığında daha iyi anlaşılacaktır. Küresel finans sisteminin hassas dengesi, yetkilileri operasyonlarını takip etmeyi ve sorgulamayı daha önemli hale getirmiştir.Yaşanan küresel kriz finansal piyasalarda geçmiş krizlerden çok daha ciddi bir etki doğurmuş, bu etkinin ancak ülkeler arasındaki koordinasyon ile aşılabileceği anlaşılmıştır.Bankacılık krizlerinin ve finansal krizlerin çözümü, ülkedeki genel ekonomide iyileşme, problemlerinin hızlı ve gerçekçi bir yaklaşımla ele alınması ve borçların yeniden düzenlenmesine dair programların işbirliği halinde yürütülebilmesi, mali bünyesi zayıf bankaların sistemden çıkarılması gibi birçok faktöre bağlı olarak işleyen bir süreçtir.Türkiye'de geleneksel bankacılık alanında hâlâ yüksek potansiyel bulunması nedeniyle bankalar ağırlıklı olarak kurumsal ve perakende bankacılık alanına odaklanmış buda krizin tetiğini çeken eşik altı konut kredilerinden ve sofistike türev enstrümanlardan kaynaklanan risklerden etkilenmesini önlemiştir.Tutsat (Mortgage) krizi sonrasında yeni finansal yapılandırmaların tüm dünyada gündeme gelmesiyle birlikte yönetimsel yapı ile piyasa yapısının güçlendirilmesine ilişkin birçok reform çalışması başlatılmıştır. Bilanço dışı kalemlerin muhasebeleştirilmesi ve kamuoyuna açıklanması, menkul kıymetleştirme süreçlerinin iyileştirilmesi, kredi derecelendirme süreçlerinin güvenli hale getirilmesi risk analizlerinin geliştirilmesi, otoriteler arasında bilgi paylaşımı ve işbirliğinin geliştirilmesi ile sermaye yeterliliği ve likidite yönetimine ilişkin standartların belirlenmesi gündeme gelmiştir. Bu uygulamaların benzerlerinin Türkiye için, 2001 krizinde uygulanmış olması, alınan önlemlerin yarı bakımından benzerliği Türk bankacılık sektörünün 2008 mortgage krizinde güçlü konumda olmasını sağlamıştır.Anahtar Söcükler1.Finansal Krizler ve Bankacılık Krizleri2.Küresel Kriz3.Bankacılık Sektörü4.Tutsat (Mortgage) Krizi5.Yeniden Yapılandırma
Özet (Çeviri)
2007 U.S. subprime mortgage crisis in the financial markets towards the end of 2008, as the financial crisis affects the global financial markets have become.The size and impact of the crisis area, 1929 will be better understood when compared with the Great Depression. The delicate balance of the global financial system, to monitor the operations of the authorities and have made a more important question.Previous crises, the global crisis in financial markets engendered a much more serious effect, but this effect can be overcome by co-ordination between the countries understood.Solution to the banking crises and financial crises, the country's overall economic recovery, fast and realistic approach to addressing problems and programs in cooperation with the conduct of a reorganization of debts, financial system, weak banks, depending on many factors such as the removal of a functioning process.Banks due to the presence of high potential in the field of conventional banking in Turkey is still mainly focused on corporate and retail banking to the Buddha who squeezed the trigger of the crisis caused by sub-prime housing loans and sophisticated derivative instruments has prevented affected by the risks.After the mortgage crisis on the agenda all over the world with the coming of the new financial configurations on the strengthening of the administrative structure and market structure initiated many reforms. Accounting and public disclosure of off balance sheet items, to improve the securitization process, the development of risk analysis to make a secure credit rating processes, information sharing and cooperation between the authorities and the setting of standards for capital adequacy and liquidity management has been on the agenda. This is similar applications to Turkey, have applied to the 2001 crisis, the similarity of the measures taken in terms of semi-strong position in the Turkish banking sector in 2008 has made the mortgage crisis.Key Words1.Financial and Banking Crisis2.Global Crisis3.Banking Sector4.Mortgage Crisis5.Restructuring