Dış ticaretin alternatif finansman kaynakları ve uygulamaları
Alternative financial resources of foreign trade and applications
  1. Tez No: 135512
  2. Yazar: AWRALA RASHİD
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN BİRGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Çok eski yıllara dayalı uygulamalarına rağmen factoring forfaiting ve diğerleri, Dünya ticaret piyasalarında son 20-30 yıldaki gelişmelere paralel olarak ticaretin finansmanında yaygın olarak kullanılan teknikler haline gelmişlerdir. Tezin birinci bölümünde finansal kiralama, factoring, forfaiting gibi yeni oluşumların tanımları, işleyişleri, dünya çapındaki ve Türkiye deki verileri ve açıklamaları ayrıntılı olarak yapılmıştır. İkinci bölümde dış ticaretin finansmanında son yıllarda büyük önem kazanmış olan bankalar ve yardımcı kuruluşlara değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise Türk Eximbank kuruluşunun özellikleri, bu kuruluşun sağladığı kısa ve orta vadeli krediler, yine bu kuruluşun sağladığı ihracat kredi sigortası ve de işlem hacimleri rakamlar ışığında açıklanmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise finansal kiralama, factoring, forfaiting gibi ticaret tekniklerinin karşılaştırması yapılmıştır. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years the foregin trade techniques (leasing, factoring & forfaiting) are under continous development. The development in these techniques resulted for quite relief in the foregin trade and its applications. The aim of this study is to define and explain these techniques in detail. Furthermore, to define the role of these technique in Turkish and world foregin trades. Finally to weight the function of these techniques in Turkish and world trade. This study ( thesis) consists of four chapters. Starting with leasing, factoring and forfouting techniques followed by banking systems and finally ending with the comparison of these techniques. XII