İş-aile çatışmasının iş tatmini, örgütsel bağlılık ve ayrılma eğilimlerine etkileri
The Effects of work-mamily conflict on job satisfaction, organizational commitment and intentions to leave
  1. Tez No: 135513
  2. Yazar: ORHAN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RANA ÖZEN KUTANİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Son yıllarda, özellikle kadınların da çalışma hayatına artan oranda katılmasıyla birlikte, işin ve ailenin eş zamanlı olarak ortaya çıkan tdeplerinin, çalışan üzerinde oluşturduğubaskıların sonucunda ortaya çıkan iş-aile çatışmasının, bireylerin iş, aile ve hayat tatrninlerini olumsuz yönde etkilediği gerçeği, çalışma hayatının önemli bir sorunu olarak görülmektedir. Özellikle küreselleşme ile birlikte artan rekabet ortamında çalışanların verimHlikleri, performansları, iş tatminleri, örgüte olan bağlılıkları ve örgütte kalma eğilimleri, işletmelerin rekabet edebilirliklerine önemli katta sağlamaktadır. İşte bu yüzden çalışanların performanslarım, taüninlerini, örgüte bağlılıklarını etkileyen iş ve aile sahaları arasındaki çatışmanın, son yıllarda araştırmacılar ve işletmeler için önemli bir konu haline geldiği görülmektedir. Bu çalışmada, roller arası bir çatışma olarak tarif edilen iş-aile çatışması olgusu açıklanmaya çalışılmış ve etkilendiği faktörler incelenmiştir. İş-aile çatışmasını etkileyen faktörler, kişisel faktörler, iş ile ilgili faktörler ve aile ile ilgili faktörler olarak ele alınmıştır. Bu faktörlerin çatışmaya olan etkileri, bu konuda daha önce yapılan araştırma sonuçlarına dayanılarak açıklanmıştır. İş-aile çatışmasının kişisel ve örgütsel açıdan etkilediği, iş tatmini, örgütsel bağlılık ve ayrılma eğilimi kavramları açıklanarak, bu kavramlar arasındaki ilişki yine daha önce yapılan araştırmalara dayanılarak ortaya konulmuştur. Bu çalışma kapsamında iş-aile çatışmasının, bireyin iş tatmini, örgüte bağlılığı ve ayrılma eğilimine etkilerini araştırmak üzere, bir kamu kurumunda, anket çahşması yapılmış ve bu anket çalışması sonucunda, iş-aile çatışmasının iş tatmini ve örgütsel bağlılık üzerinde direkt ve önemli etkileri bulunduğu, ayrılma eğilimini de dolaylı olarak etkilediği sonuçlarına ulaşılmıştır. xn
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTS OF WORK-FAMILY CONFLICT ON JOB SATISFACTION, ORGANIZATIONAL COMMITMENT AND INTENTIONS TO LEAVE Key Words : Work-Family Conflict - Job Satisfaction - Organizational Commitment Intentions To Leave In recent years, especially with the involvement of women in work life with a growing rate, the work-family conflict which arose by the pressure occuring on the working people caused by the synchronous demands of jobs and families, has justified the fact that individuals are influenced negatively with their job, family and life satisfactions and this is considered as a significant problem of the work life. Especially in the competing environment, which grew up with globalization, the efficency, performance, job satisfaction, organizational commitment and intentions for staying in organization make an important contribution to compatibility of enterprises, For this reason it is observed that conflict between work and family fields which effects performance, job satisfaction and organizational commitment of the working people has become an important subject for researchers and enterprises. In this study, the fact of work-family conflict, which is also described as a conflict between roles, was tried to be explained and the effecting factors on it are studied. The factors affecting the work-family conflict have been considered as personal factors, factors related to job and factors that have to do with family. Effects of these factors on the conflict have been explained using the research results achieved before. Concepts of job satisfaction, organizational commitment and intentions to leave the job, which are affected by the work-family conflict individually and organizationally, have been explained and relations between these concepts have been revealed, which again based on the previous studies. A survey has been prepared in a public institution, in order to study the effects of work-family conflict on job satisfaction of individual, organizational commitment and intentions to leave the job. As a result of this survey, it is concluded that work-family conflict has direct and significant influences on job and organizational commitment. It is also understood that intentions to leave jobs are affected indirectly by the work-family conflict. xm