Güneş enerjisiyle desteklenmiş LiBr-H2O soğurmalı iklimlendirme sisteminin ekonomik analizi ve diğer iklimlendirme sistemleriyle karşılaştırması
Economic analysis of solar assisted air-conditioning system with LiBr-H2O absorption and its comparison with other heating and cooling systems
  1. Tez No: 13556
  2. Yazar: NURETTİN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MECİT SİVRİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
IV GÜNEŞ ENERJİSİYLE DESTEKLENMİŞ LiBr-H20 SO?URMALI İKLİMLENDİRME SİSTEMİNİN EKONOMİK ANALİZİ VE Dİ?ER İKLİMLENDİRME SİSTEMLERİYLE KARŞILAŞTIRMASI (Yüksek Lisans Tezi) Nurettin ÇOBAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1991 ÖZ Bu çalışmada, ülkemizde henüz kullanılmayan güneş enerjisiyle desteklenmiş LiBr-H2O soğurmalı iklimlendirme sisteminin kurulup ku- rulmamasına karar verebilmek için, ekonomik analizi yapılmıştır. Ekonomik analiz, halen ülkemizde en çok kullanılan fan-coil ve klasik klima sistemleriyle karşılaştırmaları da içermektedir. Analizin yapı labilmesi için, Ankara'da model bir bina seçilmiş ve model binanın ısıtma ve soğutma yüküne göre, güneş enerjisiyle desteklenmiş LiBr- H“0 soğurmalı iklimlendirme sistemi bu model bina için projelendiril miştir. Aynı model bina için klasik buhar sıkıştırmalı fan-coil ve klima sistemleri de projelendirilmiştir. Projelendirme neticesinde bu üç sistemin, ”ilk yatırım maliyeti ve işletme giderleri“ bakımın dan, ”20 yıllık ömür süresi“ için, ekonomik analiz yöntemlerinden ”en küçük cazip kârlılık oranına dayanan net bugünkü değer yöntemi" kullanılarak, karşılaştırması yapılmıştır. Sonuç olarak, günün şart larına göre belirlenen parametreler kullanıldığında güneşli sistem diğer sistemlere nazaran ekonomik çıkmamıştır. Ele alınan diğer iki sistemden fan-coil sistemi güneş enerjisiyle desteklenmiş LiBr-H20 soğurmalı iklimlendirme sistemi ve klasik klima sistemine göre daha ekonomik çıkmıştır. Ayrıca, çeşitli parametrelerin sistemlerin mali yetlerine etkisi incelenerek doğrusal duyarlılık analizi yapılmış ve güneşli sistemin klasik klima sistemine göre ekonomik olabilmesi için, bu parametrelerin alması gereken değerlerin bölgesi, üç boyutlu gra fik üzerinde tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ECONOMIC ANALYSIS OF SOLAR ASSISTED AIR-CONDITIONING SYSTEM WITH LiBr-H20 ABSORPTION AND ITS COMPARISON WITH OTHER HEATING AND COOLING SYSTEMS (M.Sc. Thesis) Nurettin ÇOBAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1991 ABSTRACT In this paper, the economical analysis of solar assisted air- conditioning system with LiBr-H“0 absorption, which has not yet been used in Turkey, is carried out to clarify whether this system is economic or not. The economic analysis includes the comparisons with classical vapor compression systems too. In order to realize the analysis, a model building has been selected and according to the heating and cooling load of the model building, solar assisted air- conditioning system with LiBr-H”0 absorption has been applied to the model building. Classical vapor compression systems have also been applied to the same model building. In the result of projection, the above three systems have been compared with“net current value method based on the smallest optimum benefit ratio”which was used in the economic analysis by taking“Initial Investment Cost and Running Expenses”as base for 20 years life period. In conclusion; when the parameters which are determined according to current conditions, have been used, the solar assisted air-conditioning system with LiBr-H“0 absorption has not been found economic with respect to other systems. Fan-coil system has been found as the most economic one when compared to solar assisted air-conditioning system with LiBr-H”0 absorption and classical clima system. In addition to these results a lineer sensitivity analysis has been made by examining effects of various parameters on current values of systems, and the region of values of parameters, where the solar assisted air-conditioning system with LiBr-H"0 absorption is economic when compared to the classical clima system, has been identified on a three dimensional graph.