Çukurova koşullarında bazı kışlık nohut (Cicer arietinum L. ) hatlarının verim ve verimle ilgili özelliklerinin saptanması üzerine araştırmalar
A Research on determining yield and yield components of some winter chickpeas (Cicer arietinum L. ) under Çukurova conditions
- Tez No: 135572
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM EMİN ANLARSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
oz YÜKSEK LİSANS ÇUKUROVA KOŞULLARINDA BAZI KIŞLIK NOHUT (Cicer arietinum L.) HATLARININ VERİM VE VERİMLE İLGİLİ ÖZELLİKLERİNİNSAPTANMASI ÜZERİNE ARAŞTİRMALARYasin KORKMAZ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof.Dr. Adem Emin ANLARSAL Yd : 2003, Sayfa : 61 Jüri : ProfDr. Adem Emin ANLARSAL ProfDr. Hasan GÜLCAN ProfDr. Hayriye İBRİKÇİ Çukurova bölgesine uygun kışlık nohut hatlarının tane verimi ve verimle ilgili özelliklerini saptamak amacıyla ele alınan bu araştırma. 2002 yılı yetiştirme döneminde 23 nohut hattı ile kıraç arazi koşullarında tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlaman olarak yürütülmüştür. Bu araştırmada FLIP 94-23 C, FLIP 94-30 C ve FLIP 90-58 C çeşitlerinin tane verimi yönünden bölge koşullarında ümitli oldukları saptanmıştır. Diğer taraftan kıraç arazi koşullarında tane verimi ile çiçeklerime süresi ve boş bakla sayısı arasında önemli ve olumsuz ilişkiler bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Nohut, Çeşit, Verim, Korelasyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MsC THESIS A RESEARCH ON DETERMINING YIELD AND YIELD COMPONENTS OF SOME WINTER CHICKPEAS (Cicer arietinum L.) UNDER ÇUKUROVA CONDITIONS Yasin KORKMAZ DEPARTMENT OF FIELD CROPS INSTITUTE OF NATUREL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisior : Prof.Dr. Adem Emin ANLARSAL Year : 2003, Page : 61 Jury : Prof.Dr. Adem Emin ANLARSAL Prof.Dr. Hasan GÜLCAN Prof.Dr. Hayriye İBRİKÇİ This experiment was carried out to determine seed yield and yield components of 23 chickpea lines in Çukurova conditions. It was arranged in randomized blocks experiment design with three replications under upland conditions. Under these conditions FLU» 94-23 C, FLIP 94-30 C and FLIP 90-58 C were promising for seed production in Çukurova region. On the other hand in the upland conditions negative correlations were found between seed yield with the flowering period and empty pod number. Key Words : Chickpea, Variety, Yield, Correlation n