Değişik orijinli nohut (cicer arictinum L.) hatlarının Çukurova koşullarında adaptasyonlarının araştırılması
  1. Tez No: 6591
  2. Yazar: ŞAİRE RAMİZ TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET 60 E çift tohumlu bakla sayısı/bitki? tohum ağır 1 ığı /bitki, 100 tohum ağırlığı? tohum verimi j hasat indeksi ve antraknoza dayanıklılık i nce 1 enmi şt i r. Hat 1 arda b i t k i boyu ? ilk bak 1 a yüksek ligi? anadal sayısı/bitkis yanda! sayısı/bitki? çift. tohumlu bakla sayısı/bitki açısından önemli farklar bulunmuştur. Ayrıca tohum verimi ile yandal sayısı /bitki ? bakla sayısı/bitki ve tohum sayısı/bitki arasında olumlu ilişkiler saptanmıştır. Hatlar arasında en yüksek verimi sağlayan ILC 432» XS4 TH 332/FLIP 82-69XFLIP 82-81 X ILC 3847 ve XS4 TH 19/FLIP 32-2 3.9X ILC 3622 hatları soğuğa ve antraknoza dayanıklılıkları nedeniyle kışlık ekim için önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY This work was carried out to investigate the adaptation of some chickpea lines in Çukurova conditions Field experiment was designed in randomised blocks design with three replicates in the research field of Crop Science Department of Agricultural Faculty. Together with S3 chickpea lines from İCARDA 1 local cultivar were sown to compare in winter. Local cultivar was not able to resist the cold and diseases in Winter. As a result the local cultivar was eliminated and all the observations, statistical analyses and determinations were made on S3 chickpea lines. In this work plant height, first pod height, the number of primary branches/plant, the number of secondary branches/plant, pod number /plant, seed number /plant, double seeded pod number /pi ant, seed weight/plant, 100 seed weight, seed yield, harvest index and resistance to Ascochyta were determined. Significant differences on plant height, first pod height, number of primary branches/plant, number of secondory branches/plant, double seeded pod number /pi ant were found in the lines. At that time seed yield was correlated number of secondary branches/plant, pod number /pi ant and seed number /pi ant positively. As a res-Wit the lines given the highest yield namely ILC 48S, X84 TH 33S/FLIP 82-69XFLIP 8S-81 X ILC 3847 and X84 TH19/FLIP 8S-S19 XILC 36S2 were recommended for winter sowing because of their cold tolerance and resistance to antracnose.